Tanzania - kraj nie jest bardzo duży: na świecie zajmuje 30. miejsce, aw Afryce - 13. Jednak tutaj, być może, jak nigdzie indziej, nie przywiązujcie wagi do ekologii i ochrony przyrody w jej pierwotnej postaci. Parki narodowe Tanzanii - a jest ich aż 15! - przyciągają największą liczbę turystów do kraju - państwo jest uważane za jedno z najlepszych w ekoturystyce na świecie. Są zarządzane przez National Park Service of Tanzania, która zatrudnia ponad 1600 osób.

Najstarsze parki

Być może Park Serengeti w Tanzania jest jednym z najbardziej znanych. Park ten powstał jako pierwszy: data nadania mu statusu parku narodowego - w 1951 r., A wcześniej uznawano go za obszar chroniony. Park Narodowy Serengeti i największy w Tanzanii: jego powierzchnia wynosi 14 763 kilometrów kwadratowych. km. Uważa się, że charakter Serengeti pozostał niezmieniony przez ostatnie miliony lat, więc park przyciąga nie tylko ogromną liczbę turystów, ale także naukowców. Ponadto znany jest z tego, że w wąwozie Olduvai, znajdującym się na jego terytorium, znajdują się szczątki homo habitus (obecnie przechowywane w Muzeum Wąwozu Olduvai ).

W 1960 został otwarty Arusha Park , słynąca z kraterowych jezior, dużych lasów i alpejskich łąk. Istnieje ponad 200 gatunków ssaków, około 120 gadów i ponad czterysta gatunków ptaków. W tym samym roku stał się rokiem założenia i jednym z najbardziej znanych rezerwatów na świecie - Lake Manyara , z których większość, zwłaszcza w okresie deszczowym, zajmuje to samo imię jezioro . Park ten słynie z obfitości ptaków, w tym różowych flamingów, a także unikalnych lwów, które wspinają się po drzewach.

Mikumi Park w Tanzania można go również przypisać najstarszemu - w 1964 roku otrzymał status parku narodowego. Jego główną atrakcją są zalane łąki Mkata, którego świat roślin jest bardzo bogaty i interesujący. Tutaj żyją cannes - największa na świecie antylopa. W tym samym roku rozpoczęła swoją pracę i park Ruach , która jest obszarem tranzytowym, przez który migrują przedstawiciele fauny południowej i wschodniej części kraju. Tutaj mieszka największa populacja słoni w Afryce Wschodniej. W 1968 roku został otwarty Gombe Stream Park , który jest zdecydowanie najmniejszy w kraju (jego powierzchnia to tylko 52 kilometry kwadratowe). Park jest domem dla wielu różnych rodzajów naczelnych; Tylko szympansy są domem dla około stu. W parku jest projekt badania tych naczelnych.

Гомбе-СтримМикумиАруша
МаньяраСеренгети означает бескрайние равниныРуаха
Lata 70. i 90. XX wieku

W ciągu najbliższych 30 lat takie parki Tanzanii jak Catavi , Tarangire, Kilimandżaro , Góry Mahali , Góry Udzungwa i Rubondo Island. Katavi Park zajmuje trzecie miejsce w okolicy (4471 km kw.); na tym terenie znajdują się bagna, jeziora sezonowe, a także łąki i lasy. Tarangire przyciąga odwiedzających nie tylko dużą różnorodnością zwierząt i ptaków, ale także starożytnymi rzeźbami skalnymi. Śnieżna czapka Kilimandżaro - serce rezerwatu - jest wizytówką Tanzanii; około 10 tysięcy turystów rocznie dąży do zdobycia szczytu tej najwyższej góry w Afryce.

Góry Mahali, podobnie jak Gombe Stream, są domem dla wielu szympansów, colobusów i innych naczelnych żyjących w wilgotnych lasach; w suchych lasach miombo, które zajmują około 75% powierzchni parku, żyją antylopy. Park Narodowy Rubondo Island zajmuje wyspę Roubondo i kilka mniejszych wysp; jest to ulubione miejsce wypoczynku dla miłośników wędkowania. Większość rezerwatu zajmują wilgotne lasy, w których rośnie wiele storczyków. Najbardziej egzotycznymi mieszkańcami rezerwatu są antylopy sitatunga. Góry Udzungwa to siedlisko rzadkich ptaków, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem, oraz sześć odmian naczelnych, z których dwa są endemiczne.

КилиманджароТарангиреУдзунгва Маунтинс
КатавиМахали-МаунтинсРубондо Айленд
"Młode" parki

W XXI wieku w Tanzanii otwarto także kilka parków narodowych: w 2002 r. Uruchomiono Park Kituno, który został nazwany "Ogrodem Boga", ze względu na dużą różnorodność życia roślinnego: jest w nim ponad 30 gatunków endemicznych roślin tanzańskich i kilka gatunków endemicznych w okolicy, oraz 45 gatunków storczyków i wielu innych roślin. Park Saadani, otwarty w 2005 roku, jest jedynym parkiem na wybrzeżu. Słynie z lasów namorzynowych. W 2008 r. Utworzono granicę z Kenią Park Mkomazi , słynąca z tego, że zamieszkiwana jest przez zwierzęta, które nie są charakterystyczne dla reszty kraju (na przykład ospy i gerenuki).

Ponadto w Tanzanii - Saanane powstał kolejny park safari. Ten park znajduje się na wyspie o tej samej nazwie i jest drugim co do wielkości parkiem narodowym po Roubondo. Tutaj można zobaczyć wiele różnych zwierząt, w tym jedyne żyjące tu zielone marmozety.

КитулоСаадани
МкомазиНациональный парк Саанане