Nagietek lub nagietek z wyjątkiem dekoracyjnych ma również właściwości lecznicze, a także przeciwwskazań. W paznokciach, przede wszystkim, doceniane są właściwości lecznicze. Aby to zrobić, używaj tylko kwiatostanów, które są zbierane przez całe lato do października. Kwiaty nagietka zawierają bardzo cenne substancje: karotenoidy (właśnie z tego powodu kwiaty mają kolor pomarańczowy). Ponadto płatki nagietka zawierają węglowodory, goryczkę, kwasy organiczne, białka, saponiny, kwas askorbinowy, witaminy i wreszcie olejku.

Właściwości lecznicze kwiatów nagietka od dawna są znane. Jest stosowany w farmakologii, kosmetologii, w zapobieganiu wielu chorobom. Nagietek jest znany jako świetny środek antyseptyczny i gojący rany. W środku używają nalewki z kwiatów nagietka dla:

  • niższe ciśnienie krwi;
  • stabilizacja układu nerwowego, jako środek uspokajający;
  • stymulacja odporności;
  • usuwanie skurczów o różnych etymologiach;
  • normalizacja powstawania żółci i poprawa funkcji wydzielniczej żołądka;
  • zwiększone pocenie i odkrztuszanie plwociny;
  • do zachowania ciąży.

Korzystne właściwości kwiatów nagietka są również wykorzystywane w leczeniu zapalenie jamy ustnej , ból gardła, trądzik, przeciw tłustym włosom.

Jak korzystać z kwiatów nagietka?

Aby prawidłowo przygotować nalewkę z zioła nagietka, zachowując jego lecznicze właściwości, musimy pamiętać, że nie można go gotować. Podczas gotowania niektóre substancje ulegają zniszczeniu, a zatem efekt terapeutyczny maleje. Napar alkoholowy z nagietka przygotowuje się z 10 g pokruszonych kwiatów nagietka i 100 ml alkoholu. Po naleganiu w ciemnym miejscu przez cały dzień, może być stosowany zewnętrznie do leczenia ran, w tym ropnych.

W przypadku zmian skórnych, oparzeń, stanów zapalnych żylaków, maść na podstawie korzystnych właściwości kwiatów nagietka pomaga dobrze. Jest przygotowany w prosty sposób. Rozgniecione kwiaty nagietka miesza się z olejem wazelinowym w stosunku 1/2, ogrzewa w łaźni wodnej i umieszcza w chłodni.