U zwykłych ludzi, nagietków i oficjalnych nagietków, mają wiele użytecznych właściwości, chociaż mają również przeciwwskazania. Do leczenia wykorzystuje się kwiaty tej rośliny, na podstawie których wytwarza się różne wywary i napary, maści, balsamy, plastry itp. I chociaż medycyna dzisiaj nie jest taka sama jak kilka wieków temu, paznokcie zajmują i nadal zajmują w niej nie ostatnie miejsce, ale są również używane do gotowania jako przyprawa i barwnik.

Skład i właściwości lecznicze kwiatów nagietka

Płatki składają się z olejków eterycznych, kwasów - jabłkowego, salicylowego, pentadecylowego, a także żywic, alkaloidów, fitoncydów, saponin itp. Są w nim również witaminy - kwas askorbinowy i karoten. Wiele lat temu wiadomo było, że nagietki mogą leczyć rany, oczyszczać twarz z trądziku, piegów i plam starczych. Płatki są szeroko stosowane w leczeniu oparzeń, zadrapań, otarć i owrzodzeń. Wśród korzystnych właściwości kwiatów nagietka można zauważyć działanie bakteriobójcze, które dało powód do stosowania ich w walce z chorobami jamy ustnej - anginą, zapalenie jamy ustnej , zapalenie gardła i inne powodowane przez gronkowce, paciorkowce i inne patogeny.

Lecznicze właściwości nagietka ziołowego przejawiają się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego - zapalenia żołądka, wrzodu żołądka i 12 wrzodów dwunastnicy. Napar z nagietka jest zalecany dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, a także dla kobiet w okresie menopauzy, aby złagodzić nieprzyjemne objawy i wyeliminować skutki nerwicy i stresu. Korzystne właściwości nagietka mają działanie wykrztuśne i przyspieszają wyleczenie z dolegliwości oskrzelowo-płucnych. W sferze pozytywnego wpływu tej rośliny są choroby żeńskiego układu rozrodczego - erozja szyjki macicy i inne stany zapalne narządów płciowych. Nalewka z kwiatów pobranych w celu normalizacji snu i częstości akcji serca, eliminowania bólów głowy i obrzęków, zatrzymania krwawienia z nosa.

Metody aplikacji

Lecznicze właściwości nagietka lub nagietka znajdują odzwierciedlenie w tych przepisach:

  1. Z zapaleniem odbytnicy i paraproctitis nalewki alkoholowej w ilości 1 łyżeczki. zmieszane z czwartą częścią szklanki ciepłej wody i użyte do mini-lewatywy.
  2. W chorobach gardła i jamy ustnej 1 łyżka. l kwiaty zalać szklanką wrzącej wody, po kwadransie przejść przez filtr i użyć do spłukania. Ten sam wlew jest stosowany w celu zwiększenia przepływu żółci i złagodzenia skurczów.
  3. Gdy zapalenie ucha jest konieczne, aby zakopać w uchu 4 krople alkoholu nalewki z nagietka, które można przygotować niezależnie. Do samej góry wypełnij podłogę pojemnością jednego litra z płatkami i napełnij ją wódką. Po 14 dniach nalegaj w ciemnym miejscu, aby przejść przez filtr i użyj zgodnie z przeznaczeniem.
  4. Na zapalenie żołądka , niedostateczne wydzielanie chorób żółci i wątroby w celu przygotowania wywaru: kwiaty w ilości 1 łyżki. l zalać pół litra wody na podłodze, postawić pojemnik na piecu i gotować w łaźni wodnej przez 10 minut. Po 20 minutach infuzji należy przejść przez filtr i wypić pół szklanki trzy razy dziennie. Ten sam bulion stosuje się do douchingu w schorzeniach ginekologicznych.
Przeciwwskazania

Płatki z nagietka są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także małych dzieci. Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko indywidualnej nietolerancji i reakcji alergicznych. Nie można przyjmować leków na podstawie hipotensji, a także osób w okresie zaostrzenia chorób przewodu pokarmowego. Należy również pamiętać, że nalewka jest w stanie wzmocnić działanie innych preparatów ziołowych o działaniu uspokajającym - nalewka z wisienki, walerianki itp.