Zapalenie jamy ustnej jest najczęstszą nazwą grupy chorób, które objawiają się zmianami i stanem zapalnym błony śluzowej jamy ustnej. Proces zapalny może być związany zarówno z miejscową zmianą, infekcją, niewystarczającą higieną jamy ustnej, jak i może być konsekwencją ogólnych reakcji alergicznych, chorób przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, powikłań grypy, odry, szkarlatyny itp.

W przypadku tej choroby może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej, jej stan zapalny, pojawienie się małych ran i owrzodzeń.

Objawy zapalenia jamy ustnej są raczej nieprzyjemne, ale na szczęście łatwo można je leczyć nawet w domu.

Leczenie zapalenia jamy ustnej w domu

Zarówno tradycyjne, jak i ludowe środki są dość skuteczne w leczeniu zapalenia jamy ustnej, a także kombinacji obu metod w kompleksie:

 1. Higiena jamy ustnej. Konieczne jest porzucenie złych nawyków (palenie, alkohol), aby uniknąć jedzenia, co może negatywnie wpłynąć na stan zapalny błony śluzowej (zbyt gorący, pikantny, słony, z dużą ilością przypraw). Ponadto konieczne jest przepłukanie ust po jedzeniu, przynajmniej ciepłą wodą, a lepiej - wywar z ziół lub środek antyseptyczny.
 2. Przemywaj usta roztworami antyseptycznymi co najmniej 3-4 razy dziennie. Do płukania w leczeniu zapalenia jamy ustnej można stosować roztwory leków antyseptycznych (Rotokan, Chlorheksydyna , Furatsilin, Miramistin, Chlorophyllipt, woda utleniona) lub domowe środki (roztwór sody, nalewki propolis dodane do wody, nalewka z nagietka, wywary z ziół).
 3. Lokalne leki przeciwzapalne. Do tej kategorii leków należą jodolol, Lugol, Fukortsyna (stosowana bardzo ostrożnie), Metrogil Denta, maść oksolinowa (w opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej), Hexoral (w przypadku drożdżakowego zapalenia jamy ustnej).
 4. Leki przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne. Zazwyczaj stosuje się je w postaci tabletek o odpowiednim pochodzeniu zapalenia jamy ustnej.
 5. Preparaty immunomodulujące , wzmacniające i witaminowe.

Tradycyjne metody leczenia zapalenia jamy ustnej

Ludowe leczenie zapalenia jamy ustnej zwykle wymaga stosowania miejscowych środków przeciwzapalnych i gojących rany, najczęściej pochodzenia roślinnego:

 1. Opłukanie ust szałwiorem roslinnym, spadkiem, rumiankiem, nagietkiem, kory dębu.
 2. Przepłucz usta wodą i dodaj olejki eteryczne (2-3 krople na szklankę ciepłej wody) szałwia, drzewo herbaciane, niemiecki rumianek.
 3. Spalanie kropli ran z użyciem nalewki z propolisu.
 4. Smarowanie uszkodzonych obszarów miodu śluzowego (ta metoda domowego leczenia zapalenia jamy ustnej jest skuteczna tylko w początkowej fazie, przy braku rozległych zmian wrzodziejących).
 5. Smarowanie uszkodzonych obszarów olej z rokitnika zwyczajnego lub dzika róża (z wirusowym początkiem choroby).
 6. Popularną ludową metodą leczenia zapalenia jamy ustnej są zastosowania surowych drobno startych ziemniaków, które nakłada się na dziąsła przez 5-7 minut dwa razy dziennie.
 7. Inny znany lek na zapalenie jamy ustnej - sok z aloesu, który smaruje dziąsła, jest używany do płukania. Ponadto zaleca się po prostu żuć liście tej rośliny, obrane.
 8. Skutecznym lekiem jest mieszanka korzenia łopianu i cykorii w stosunku 2: 1. metody leczenia ludowego zapalenia jamy ustnej Dwie łyżki mieszanki zalewano szklanką wrzącej wody, utrzymywano w stanie wrzenia przez kilka minut, następnie pobierano przez około godzinę i używano do płukania.
 9. Aby poprawić odporność i spożycie niezbędnych witamin, zaleca się picie soku z kapusty, marchwi, rosołu i róży herbacianych.

Chociaż choroba ta, zwłaszcza we wczesnym stadium, jest dość łatwa w leczeniu i nie wymaga starannej obserwacji medycznej, nadal pożądana jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza jeśli nie można szybko pozbyć się objawów zapalenia jamy ustnej.