Motherwort, który jest również nazywany "trawą serca", "pokrzywą psa", ma silny (2-3 razy silniejszy niż waleriany) działanie uspokajające (uspokajające). Lekarze zalecają przyjmowanie go z podwyższoną pobudliwością nerwową, nerwicami, dystonia wegetatywno-naczyniowa, bezsenność. Ponadto, motherwort reguluje rytm serca i pomaga w dusznicy bolesnej i innych chorobach układu sercowo-naczyniowego (stąd jego drugie imię - "serce trawy"). Motherwort jest również stosowany jako łagodny środek żółciopędny, pomaga przy nieswoistych zapaleniach jelit i skurczach żołądka, a w medycynie ludowej z motherwort leczy nawet reumatyzm.


Czy można dać dziecku matkę?

Motherwort i dzieci są przepisywane i od najmłodszych lat. Głównymi wskazaniami do stosowania matki dziecka u dzieci są zespół "niespokojnego dziecka" i zespół nadpobudliwości.

  1. Zespół "niespokojnego dziecka" (nazwa naukowa jest syndromem zwiększonej pobudliwości neurorefleksyjnej) jest bardzo częstym zjawiskiem, które występuje u prawie 50% dzieci w pełnym wymiarze. U niemowląt w wieku do jednego roku objawy zwiększonej pobudliwości neurorefleksyjnej można uznać za spontaniczny odruch Moro (wyrzucanie długopisów z otwartymi palcami) nie powodowany przez bodźce zewnętrzne, zwiększone napięcie mięśni, drżenie podbródka, nóg i długopisów, niepokój podczas snu i czuwanie. U dzieci w wieku 1 roku i starszych zespół "niespokojnego dziecka" przejawia się w niezdolności do gry w ciche, spokojne gry, zwiększoną aktywność fizyczną (w tym bezcelowe - dodatkowe ruchy rąk, nóg, głowy), zmienność.
  2. Zespół nadpobudliwości - naruszenie centralnego układu nerwowego, występuje również bardzo często u dzieci. Nadaktywne dzieci wykazują również nadmierną aktywność fizyczną, pobudliwość nerwową, a także źle tolerują nawet krótkoterminowe oddzielenie od matki, nie mogą się skoncentrować, często mają napady złości.

Przy tych wszystkich objawach pomógłaby matka. Tylko przed leczeniem dziecka z Motherwort, należy skonsultować się z lekarzem. Po pierwsze, aby nie przegapić rozwoju poważniejszych chorób nerwowych, a po drugie, aby prawidłowo wybrać postać dawkowania, sposób podawania i dawkowanie.

Jak dać motherwort dzieciom?

  1. Dzieci do roku matki nie poleca się podawać w środku, ponieważ, jak powiedzieliśmy, jest to dość silny środek uspokajający, depresyjny centralny układ nerwowy. Ale cudownym i bardzo łagodnym sposobem jest kąpiel dziecka w damskiej skórze. Korzystaj z suchej torebki matki w aptece luzem lub w workach filtracyjnych (a może sam suszysz trawę latem). Duża kąpiel wymaga 3-4 łyżki. l sucha mielona trawa lub 6-7 worków filtracyjnych. Wlać matecznik 0,5 litra wrzącej wody i pozwolić mu parzyć przez 30-40 minut, odcedzić, a następnie dodać do kąpieli dziecka. Poprzez drogi oddechowe i skórę dziecko otrzyma niezbędną ilość niezbędnych substancji.
  2. Dla dzieci powyżej 1 roku, rosół matki może być już dodany do picia. Jak już wspomniano, środek jest silny, a jego smak jest gorzki, więc należy zwrócić uwagę na niskie stężenie roztworu: mniej niż 0,5 łyżeczki. 0,5 litra wody. Zaparzamy wrzącą wodą i pozostawiamy na 30 minut, najlepiej w łaźni wodnej. Rosół można podawać dziecku 3-4 razy dziennie przed posiłkami (dawka dzienna jak dać motherwort dzieciom określić pediatrę) w czystej postaci lub z dodatkiem niewielkiej ilości cukru lub miodu w celu poprawy smaku. Możesz również dodać wywar w zwykłej herbacie.
  3. Nalewkę z nalewką alkoholową można podawać dzieciom w wieku powyżej 3 lat i przy minimalnej dawce: nie więcej niż 1-2 krople na 0,5 szklanki wody. Alkohol zawarty w nalewce, nawet w tak małych ilościach, jest szkodliwy dla ośrodkowego układu nerwowego dzieci, a także drażni błony śluzowej żołądka. Lepiej jest dać pierwszeństwo suchym surowcom roślinnym, których sposób stosowania opisano powyżej.
  4. Dzieciom starszym niż 8 lat można dać motherwort w tabletkach. Zwykle przepisuje się od 1 do 3 tabletek dziennie, ale tylko lekarz może wybrać dokładną dawkę dla swojego dziecka.