Mnemotechniki dla przedszkolaków Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby dziecko opanowało sensowną mowę w sposób, w jaki powinno, z różnych powodów. Wśród wielu sposobów pomagania dzieciom w nauce właściwego mówienia szczególne miejsce zajmują mnemoniki dla przedszkolaków.

Nie wszyscy rodzice znają tę koncepcję, ale w praktyce okazuje się, że rozwój mowy młodszych przedszkolaków przez Mnemotechnics - to nic więcej niż skojarzone obrazy. Z ich pomocą rodzice, nie wiedząc o tym, uczą swoje dziecko, po prostu czytając mu książki w wierszach, wraz z obrazkami, ucząc go zabawnych czterowierszy typu: "każdy łowca chce wiedzieć ..." i tym podobne.

Technologia Mnemotechnology dla przedszkolaków

Naukowcy obserwujący przedszkolaki z opóźnieniem rozwój spójnej mowy, odkryli, że użycie mnemoników w nich znacznie przyspiesza tempo uczenia się. W końcu te dzieci, które mają małe słownictwo, często mają problemy ze spójnym układem słów w zdaniu, z trudnością zapamiętywania słów.

Istnieją różne książki o mnemonikach dla przedszkolaków, z którymi z powodzeniem angażują się zarówno nauczyciele zawodu, jak i logopedzi, a także sami rodzice. Opanowanie ich wcale nie jest trudne. Aby poprawić pamięć dziecka, jego uwaga i myślenie wyobraźni mogą zaczynać się od prostych metod / tutaj jest zalecana lista książek i metod dla mnemoników:

  1. T.B. Polyanskaya "Wykorzystanie metody mnemoników w nauczaniu narracji dzieci w wieku przedszkolnym."
  2. Metoda Cicero.
  3. Metoda Aiwazowskiego.
  4. Metoda Ushakov.

Nauczyciele tacy jak T.A. Tkachenko, E.N. Efimenkova, V.P. Glukhov, T.V. Bolshova.

Mnemostihs

Pamiętaj, że rymowane linie to nie wszystkie dzieci. Ale ta zdolność doskonale rozwija pamięć i jest bardzo przydatna w latach szkolnych. Będziesz musiał narysować, a jeszcze lepiej wydrukować małe karty ze zdjęciami, które będą odpowiadały słowom z rymowanki.

Ptaszyna, ptaszyna (obraz z ptaszkiem),

Masz trochę wody (miska wody),

Skacz z gałęzi do mnie (obrazek z gałązką drzewa),

Dam ci nasiona (dziecko rozleje ziarna na ziemi).

Patrząc na książki dla dzieci, można zauważyć, że każda linia ma swój własny obraz. Ale aby nie szukać takich książek w sklepie, możesz je zrobić samemu. W ten sposób dziecko bardzo szybko zapamiętuje wszelkie rymowanki, a we właściwym czasie już rozprzestrzenia obrazy w wymaganej kolejności, towarzysząc procesowi wierszem.

Mnemoniki dla przedszkolaków1Mnemoniki dla przedszkolaków2
Mnemoniki dla przedszkolaków3Mnemoniki dla przedszkolaków4
Mnemonotechnologia dla dzieci w wieku przedszkolnym5

Mnemotoblitsy

Możesz opowiedzieć historię za pomocą prostego znaku. Jest on podzielony na niezbędną liczbę sektorów, z których każdy ma swoją własną schematyczną reprezentację. Słowa do nich mogą być zarówno w formie poetyckiej, jak i w formie bajki. Na przykład:

W ogrodzie rosła rzepa (wzór rzepy). Mój dziadek przybył na wozie do zbioru (wóz z koniem), a tam już panował niedźwiedź (obrazek niedźwiedzia). Dziadek zaproponował niedźwiadkowi, aby wziął szczyty i korzenie dla siebie (obraz z głowami i rzepą). Niedźwiedź spróbował szczytów i wpadł w gniew (obraz wściekłego niedźwiedzia).

Mnemotechniki dla przedszkolaków6Mnemoniki dla przedszkolaków7
Mnemoniki dla dzieci w wieku przedszkolnym8Mnemoniki dla przedszkolaków9

Technika mnemoniczna stosowana w korekcie mowy przedszkolaków jest bardzo zróżnicowana. Oprócz tabel i wierszy mogą to być historie na zdjęciach z brakującymi słowami, zamiast których rysowane są obrazy. Lub możesz używać gier z sekwencjonowaniem (ubieranie, hodowanie roślin itd.). Dzieciom bardzo podoba się ten proces nauki gry, podczas którego, bez zauważenia, opanowują kompetentną mowę.

Mnemoniki dla przedszkolaków10Mnemoniki dla przedszkolaków 11Mnemotechniki dla przedszkolaków12
Mnemoniki dla przedszkolaków13Mnemotechniki dla przedszkolaków14Mnemotechniki dla przedszkolaków15
Mnemoniki dla przedszkolaków16Mnemoniki dla przedszkolaków17Mnemoniki dla przedszkolaków18