Najważniejszym narządem dla nienarodzonego dziecka podczas całej ciąży jest łożysko. Organ ten pochodzi z macicy dopiero po zapłodnieniu. A po półgodzinie po porodzie łożysko opuszcza macicę.

Łożysko, lub w zwykłym dziecięcym miejscu, odżywia płód tlenem, substancjami odżywczymi, usuwa produkty rozkładu, a także pełni funkcję ochronną, chroniąc dziecko przed różnymi infekcjami i toksycznymi substancjami, które mogą dostać się od matki do macicy.

Łożysko idzie drogą edukacji, dojrzałości i starzenia się. W początkowej fazie łożysko nazywa się kosmkiem, a już w drugim miesiącu przechodzi w łożysko. Wyróżnij tylko cztery dojrzałość łożyska przez tydzień : 0, i, ii i iii.

Dlatego na każdym planie USG płodu Lekarz dokładnie bada łożysko i określa stopień jego dojrzałości. W końcu odżywianie dziecka, jego rozwój i zdrowie zależą od niego.

Dojrzałość łożyska 0

Zwykle stopień dojrzałości łożyska wynosi zero do 30 tygodni. Ten stan łożyska wskazuje, że ten ważny narząd dla dziecka w pełni spełnia wszystkie jego funkcje i może go chronić do maksimum.

Ze stopniem dojrzałości łożyska 0, narząd ten ma jednorodną strukturę i znajduje się na pierwszym etapie jego rozwoju.

Jednak przedwczesne starzenie się łożyska i opóźniona dojrzałość tego ważnego organu są złe. Wszakże wraz ze wzrostem płodu łożysko również rośnie, a jeśli nie zmienia się aż do 34 tygodni, lekarze stawiają diagnozę jako "późne dojrzewanie łożyska". Na szczęście jest to rzadkie zjawisko. Kategoria ryzyka obejmuje kobiety, które chorują na cukrzycę lub mają inny czynnik Rh z płodem, a taki rozwój łożyska może wskazywać na prawdopodobną obecność wad rozwojowych dziecka.

Ale najważniejszą rzeczą dla mamy w czasie ciąży nie jest martwienie się, lekarze mogą się mylić i postawić błędną diagnozę. Niech twoja ciąża i poród nie przynoszą rozczarowania.