drugi trymestr ciąży Czasami kobieta, gdy jest w pozycji, staje wobec choroby podobnej do grypy. Odnosi się do zakażeń wirusowych i charakteryzuje się przede wszystkim wzrostem temperatury ciała, pojawieniem się kataru, kaszlu i bólu głowy. To właśnie w obecności takich objawów kobieta myśli o tym, jak leczyć grypę podczas ciąży, szczególnie w drugim trymestrze i jakie mogą być konsekwencje tej choroby. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie i zrozumieć sytuację.

Jak leczyć grypę podczas ciąży w drugim trymestrze?

Na początek, należy powiedzieć, że niektóre leki przeciwwirusowe są dozwolone w tym czasie, ponieważ najgroźniejszy okres ciąży, 8-12 tygodni, już minął. Przykładem może być Floostop, Tamiflu.

Tak więc, jeśli przyszła matka ma wzrost temperatury ciała powyżej 38 stopni, możesz wziąć Paracetamol, jedną tabletkę. Spowoduje to zmniejszenie tej wartości do normalnych wartości.

W celu zwalczania samego patogenu lekarze mogą przepisać leki przeciwwirusowe. Jednak wszystko jest ściśle indywidualne, aw niektórych przypadkach kobieta może poradzić sobie z chorobą za pomocą środków ludowych, zatwierdzonych przez lekarza.

Na przykład dla szybkiego usunięcia patogenu z organizmu lekarze zalecają picie dużej ilości płynów. W takich przypadkach lepiej jest używać ciepłej herbaty z malinami, rozgrzanym mlekiem krowim, wywaru z lipy, napojami owocowymi, wywar z dzikiej róży.

Aby zwalczyć katar grypy w drugim trymestrze ciąży podczas normalnej ciąży, lekarze zalecają stosowanie roztworów soli do mycia (Humer, roztwór soli), które zmniejszają śluz i usuwają go.

Wraz z pojawieniem się kaszlu możesz wziąć znanego Mukalta- nina. W takim przypadku dawkowanie i częstość podawania należy uzgodnić z lekarzem. Przy suchym kaszlu zaleca się płukanie gardła szałwiami, eukaliptusami, nagietkami Calendula, które są mieszane w równych częściach. Pomaga to zmniejszyć podrażnienie gardła, co jest nieuniknione przy suchym, bolesnym kaszlu.

Konsekwencje grypy, które wystąpiły podczas ciąży w drugim trymestrze ciąży

Pomimo faktu, że choroby wirusowe w tym czasie mają znacznie mniejszy wpływ na przyszłość dziecka, takie naruszenia, które wystąpiły podczas ciąży, nie przechodzą bez śladu.

Być może najbardziej niebezpieczną konsekwencją, zarówno dla dziecka, jak i dla całego procesu ciąży, jest niewydolność łożyska. Wraz z tym naruszeniem rozwija się niedobór tlenu u dziecka, co może ostatecznie doprowadzić do opóźnienia rozwoju, aw niektórych przypadkach do śmierci płodu. grypa w czasie ciąży 2 trymestr

Wśród skutków grypy wpływających na dziecko należy wymienić:

  • zaburzenie układu dokrewnego;
  • upośledzone tworzenie kości;
  • niepowodzenie procesu układania układu rozrodczego płodów żeńskich (występuje w tygodniu 20).

Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, należy zauważyć, że im wcześniej rozpocznie się leczenie grypy, które miało miejsce w czasie ciąży w 2. trymestrze, tym mniejsze prawdopodobieństwo powikłań.