Łożysko to unikalny narząd, który pomaga dziecku rosnąć, rozwijać się, uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a nawet tlen. Przechodzi ścieżkę rozwoju od cienkiej powłoki (kosmówki) do gęstej warstwy wyściełającej macicę. Ponieważ łożysko jest najważniejsze dla rozwoju dziecka, lekarze zwracają szczególną uwagę na jej stan. Jest kilka dojrzałość łożyska które mija wraz ze wzrostem ciąży.

Dojrzewanie łożyska

Łożysko powstaje około 12 tygodni i przejmuje funkcje karmienia dziecka oraz reguluje hormonalne tło matki. W tym przypadku łożysko jest w trakcie zmiany, dostosowując się do potrzeb dziecka. Podczas przesiewowego badania ultrasonograficznego, które przeprowadza się w 20 i 32 tygodniu lub częściej, zgodnie ze wskazaniami, eksperci dokładnie oceniają stopień dojrzałości. Faktem jest, że zmiany mogą być nie tylko naturalne, fizjologiczne, ale także patologiczne. W takim przypadku podejmowana jest decyzja o użyciu narkotyków, a nawet o nagłych wypadkach.

W jaki sposób określa się stopień dojrzałości łożyska?

Łożysko u kobiet ciężarnych ma określoną strukturę, którą ocenia się za pomocą ultradźwięków. Zerowy stopień dojrzałości odpowiada łożysku, które ma jednorodną strukturę, która nie ma żadnych wtrętów. Co do zasady łożysko to obserwuje się od początku drugiego trymestru i trwa do 30 tygodni. Jednak już po 27 tygodniach można zaobserwować zmiany w strukturze łożyska, pojawiają się wtrącenia echogeniczne, odnotowuje się lekką falistość. To jest łożysko 1 stopnia. Stopniowo obserwuje się coraz więcej zmian w łożysku, a duże i małe wtrącenia wzrastają. Bliżej porodu, około 37-38 tygodni ciąży, łożysko uzyskuje strukturę zrazikowaną, istnieją obszary złóż soli, jest to trzeci stopień dojrzałości. Jeśli stopień zmian w strukturach nie dotrzymuje terminu, należy go zdiagnozować przedwczesne dojrzewanie łożyska .

Pierwszy stopień dojrzałości łożyska

Czasami, gdy sytuacja wygląda na wątpliwą, specjalista w protokole USG może rejestrować stopień dojrzałości łożyska 0 1 lub dojrzałości łożyska 1 2. Jeśli w terminach czasowych jesteś na skrzyżowaniach o różnych stopniach dojrzewania, sytuacja ta jest całkiem normalna. Jeśli termin ten jest zbyt wczesny, położnik, który monitoruje ciążę, podejmie wszystkie działania, aby spowolnić dojrzewanie łożyska, a także będzie ściśle monitorował stan dziecka. Ponadto konieczne jest dokonanie oceny stanu maciczno-łożyskowego przepływu krwi, co potwierdzi lub zaprzeczy diagnozie.

Jednak dojrzewanie łożyska 1 umożliwia dobre zaopatrzenie dziecka w składniki odżywcze, a często na tym etapie przedwczesne dojrzewanie wymaga jedynie obserwacji. Przy następnym badaniu ultrasonograficznym matka będzie musiała sprawdzić stopień dojrzałości łożyska i, jeśli to konieczne, dostosować schemat leczenia.

łożysko 1 stopień

Jest sytuacja odwrotna, późniejsza dojrzewanie łożyska, jest ona znacznie mniej powszechna, ale nadal, jeśli po 34-35 tygodniach łożysko nadal znajduje się na pierwszym etapie, eksperci mogą podejrzewać naruszenia w rozwoju dziecka, a także problemy ze zdrowiem matki. Ten stan wymaga również dodatkowych badań.

Czas dojrzewania łożyska zmienia się dość szeroko, a USG to subiektywna metoda oceny. Jednakże, jeśli podejrzewasz wczesne lub późne dojrzewanie łożyska, musisz dwukrotnie sprawdzić diagnozę, przeprowadzić dodatkowe badania i jeśli to konieczne, zastosować leczenie. To jest klucz do zdrowia dziecka.