Bardzo wielu ludzi ma tylko jedno spojrzenie, aby złapać pragnienie posiadania własnego, choć małego, ale osobistego akwarium morskiego. Niesamowite i jasne ryby, na tle dziwacznych glonów, fascynują przez długi czas, a ich kontemplacja przynosi spokój i ciszę. Początkujący mogą być przerażeni dużymi inwestycjami i brakiem doświadczenia. Ale wszystko można rozwiązać, nabywając małe i proste akwarium.

Najłatwiejsze akwarium

Jako materiał na zbiornik używa się szkła lub akrylu. Drugi jest nieco mocniejszy, ale łatwo porysowany. Szkło można łamać łatwiej, ale jest znacznie tańsze. Początkujący mogą zorganizować małe, 20-litrowe akwarium. Jego niewielcy mieszkańcy nie potrzebują dużo wody. Jakość wody w niej można kontrolować przez proste zastąpienie: do jednej trzeciej całkowitej objętości na tydzień. Taki prosty amator bez dużego doświadczenia. Jeśli kupiłeś standardowe chińskie proste akwarium, będziesz musiał wymienić lampę. Lepiej jest umieścić energooszczędną lampę, moc watów 30, poza tym ma ona bardziej akceptowalne spektrum światła dla twoich ryb. Staraj się zapewnić swoim oddziałom 12-godzinny dzień świetlny.

Woda możesz sam gotować. Woda destylowana lub oczyszczona przez osmozę zrobi to, ale nie powinieneś podnosić jej bezpośrednio z kranu. Następnie należy zakupić specjalną sól morską w akwarium i rozcieńczyć ją w odpowiedniej proporcji, kontrolując gęstość za pomocą areometru o powierzchni 1,022. Dobra grzałka powinna zapewniać stałą temperaturę około 24-27 stopni.

Nieźle ziemia Dla najprostszego akwarium, małe korale koralowe mogą stać się warstwą 2-3 cm, można użyć kamyków lub grubego piasku rzecznego. Poprzez spalanie piasku w piecu stworzysz dobre wsparcie dla korzeni roślin. Piasek jest łatwiejszy do czyszczenia niż kamyki, gdzie stopniowo gromadzi się brud.

Jak czyścić akwarium dla początkujących?

Ustanowiona pompa jest w pełni zdolna do krążenia wody. Istnieją filtry mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Ale nawet najbardziej wyrafinowany i modny sprzęt nie zastąpi właściwej zawartości. Dzięki prostemu systemowi filtrowania możesz nauczyć się pracować szybciej i łatwiej. Wkrótce zrozumiesz, ile dodatkowego sprzętu potrzebujesz do swojego hobby.

O dobrej jakości wody mówi, jak czuje się twoja ryba. Martwi i chorzy mieszkańcy, a także wszelkie resztki pożywienia, powinni być usuwani codziennie podczas inspekcji. Pożądane jest karmienie ryb za jednym razem, dokładne mycie żywych pokarmów. Upewnij się, że pasza nie spada bardziej niż to konieczne dla prawidłowego odżywiania ryb. Nie wyłączaj filtra w nocy! To wielki błąd dla wszystkich początkujących. Powinno działać przez całą dobę. Kiedy cyrkulacja jest osłabiona, warto wyczyścić element filtrujący.

Rośliny akwariowe dla początkujących

Rośliny akwariowe nie tylko zapewniają piękny egzotyczny wygląd, ale również służą jako pokarm dla pięknych mieszkańców. Krzaki alg są doskonałym miejscem do smażenia się, a tam odradzają się dorosłe ryby. Rośliny zwiększają procent tlenu w wodzie i zmniejszają stężenie amoniaku, a także hamują rozwój organizmów niższych. Konwencjonalnie wszystkie rośliny można podzielić na trzy kategorie: root, pływające i unrooted. Istnieje kilka najpopularniejszych nazw: mech wodny, rzęsa wodna, hygrophil, caulerpa, cryptocoryne, cladofora, goździk i ambulia.

początkujące rośliny akwariowe

Mieszkańcy prostego akwarium

W przypadku małego akwarium wskazane jest kupowanie małych ryb. Na wolności nie zajmują one również bardzo dużej powierzchni, a Twoja objętość 20 litrów nie będzie niewielka. Możesz spróbować zacząć od amfiprionu, łupków jeże morskie, ukwiały i kilka rodzajów mięczaków. Później możesz korzystać z innych odmian mieszkańców akwarium, kiedy będzie trochę doświadczenia i umiejętności. Zbyt zafascynowany, możesz przepuścić swoje akwarium morskie dla początkujących. Należy przestrzegać jednej prostej zasady: nie mniej niż półtora litra wody powinno spaść do centymetra dorosłej ryby. Najważniejszą rzeczą w swoim przedsięwzięciu przy akwarium powinna być radość z interesującego nowego hobby.