Pomimo faktu, że produkty zbożowe są podstawą zdrowej diety, wielu woli unikać jedzenia makaronu, ponieważ ich skład jest zbyt szkodliwy i sprzyja zestawowi nadwaga . Tymczasem wiele uznanych piękności, słynących z ich szczupłej sylwetki, spokojnie je makaron i nie boją się poprawić.

Co sprawia, że ​​makaron - skład produktu

Kompozycja klasycznego makaronu, który został wynaleziony w starożytności we Włoszech i na Sycylii, zawiera tylko mąkę i wodę. Wyrabiane ciasto toczy się, kroi i suszy na słońcu, dzięki czemu gotowy produkt w całości zachował wszystkie użyteczne składniki. Dziś przy produkcji makaronu wykorzystujemy mąkę z pszenicy, żyta, gryki, ryżu itp. Skład kolorowych makaronów obejmuje dodatkowo zioła, soki warzywne i przyprawy.

Wartość odżywcza różnych rodzajów makaronu zależy od składników użytych w produkcji. Dietetycy uważają makaron z pszenicy durum za najbardziej korzystny dla organizmu, ponieważ zawierają dużo białka roślinnego. Wartość energetyczna takiego makaronu wynosi 340 kcal na 100 g suchego produktu. Gotowany makaron traci kalorie - 100 g zawiera około 170 kcal.

Kombinacja białek, tłuszczów i węglowodanów w składzie makaronu z mąki najwyższej klasy w stosunku procentowym wynosi - 13/3/83. Część węglowodanowa jest głównie reprezentowana przez skrobię, która jest złożonym węglowodanem. Dlatego makaron jest uważany za doskonały produkt nasycający, który nie prowadzi do zwiększenia masy ciała przy umiarkowanym odżywianiu.

Ponadto skład makaronu obejmuje witaminy, mikro i makroelementy. Składnik witaminowy jest reprezentowany przez witaminy B, PP, E i N. Wśród makroelementów wapń, potas, fosfor, siarka, magnez, chlor i sód należą do liderów pod względem zawartości, jodyna, żelazo, cynk, miedź, chrom, molibden, krzem, fluor należą do mikroelementów. , mangan i kobalt.

Wartość energetyczna makaronu Korzyści i szkodliwość makaronu

Jedna z głównych zalet w stosunku do innych produktów spożywczych - makaron ma wysoką zawartość wartość energetyczna . Danie z makaronu doskonale energetyzuje się przez długi czas i wypełnia ważne elementy życiowej aktywności ciała. Jednak ta przewaga jest obarczona negatywną stroną: jeśli używasz makaronu niepoprawnie lub nadmiernie, możesz przybrać na wadze.

Wybierając makaron w sklepie, preferuj produkty o najprostszej i najkrótszej kompozycji, bez jaj, mleka i różnych smaków, które dodają dodatkowe kalorie i często są szkodliwe. Aby makaron nie stał się przyczyną otyłości, należy je spożywać w pierwszej połowie dnia, łącząc nie z mięsem lub kurczakiem, ale z warzywami.