Livno to miasto naturalnych zabytków i historycznych sanktuariów. Wiele meczetów i cerkwi, pomnik Króla Tomislava, legalnie chronione stado dzikich koni i ser libański - wszystko to są twarze tego samego starożytnego miasta o złożonej długiej historii.

Historia miasta Livno

Pierwsze wzmianki na ten temat można znaleźć w dokumentach z IX wieku. Podobnie jak w innych obszarach Bośnia i Hercegowina Livno znalazła się pod naporem turecko-tureckiej armii, a następnie ponad 4 stulecia znajdowała się pod jego okupacją. To oczywiście wpłynęło na wygląd architektoniczny, w którym dziś trudno jest nie zauważyć wpływu stylów orientalnych. Cesarstwo austro-węgierskie przybyło tu pod koniec XIX wieku. Po rozpadzie miasto przeszło w posiadanie Królestwa Jugosławii, po czym kilkakrotnie podlegało podziałowi administracyjnemu i terytorialnemu przez Primorsky Banovinę, Niepodległe Państwo Chorwacji i Jugosławię.

Miasto jest centrum społeczności o tej samej nazwie.

Ливно - мост через реку БыстрицуОкрестности городаЛивно - река Быстрица

Interesujące miejsca w Livny

Dziś Livno jest dobrze znane, Bośnia i Hercegowina stawia go na pozycji lidera w produkcji sera. Starożytne technologie w przygotowaniu tego produktu są dokładnie przestrzegane przez współczesnych rolników. Każdy turysta ma niepowtarzalną okazję skosztować sera według najsłynniejszej receptury francuskiej mistrzyni Jayette. Smakosze chwalą jasny i ciekawy smak sera i nie bez przyjemności uczestniczą w tematycznych degustacjach.

Ливанский сыр

W Livno jest coś do zobaczenia i pod względem atrakcji przyrodniczych. Przede wszystkim fascynuje panoramę miasta na tle stromej skały. Geografia lokalizacji Livno jest taka, że ​​wydaje się otoczona wysokim kamiennym grzbietem na obrzeżach. Pozostałości starożytnych fortyfikacji wciąż można znaleźć na skałach, gdzie regularnie organizowane są wycieczki wzdłuż szlaków turystycznych.

Dziedzictwo kulturowe Imperium Osmańskiego to stare meczety. Jest ich dużo, ale są obowiązkowe do wizyty:

  1. Meczet Lala Paszy znajduje się na liście zabytków narodowych. Ciekawy niuans przyciągający turystów - minaret meczetu zbiega się z 17-ym południkiem.
  2. Meczet Balagusha jest jednym z najstarszych w kraju.
  3. Meczet Miloshnik.
  4. Meczet w Zavr.
Часовая башня и мечеть Лала-ПашиМечеть МилошникМечеть Завра

Serbski Kościół Prawosławny jest reprezentowany przez Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Kościół Piotra i Pawła - najstarszą cerkiew prawosławną wzniesioną w czasach Turków i bogatą dekorację wnętrz. Główny plac miasta jest znany z pomnika króla chorwackiego Tomislava. Został wzniesiony w 1925 roku i jest obecnie symbolem Livno i częścią jego herbu.

Церковь святых Петра и ПавлаПамятник королю Томиславу
Jak się tam dostać?

Najbliższe duże skrzyżowanie komunikacyjne w Livno jest międzynarodowe lotnisko Banja Luka , który znajduje się około 120 km od miasta. Komunikacja kolejowa w kraju jest słabo rozwinięta ze względu na specyfikę jej ulgi. Ale regularny transport autobusowy do dowolnego miejsca Bośnia i Hercegowina więcej niż zrekompensowało to małe niedociągnięcie. Turysta otrzyma wygodny nowoczesny autobus z projektem kuponu, biletu i paragonów.