Ci, którzy nie słyszeli codziennie znanego "Owsianka, Panie" codziennie od rana (oczywiście po angielsku) najprawdopodobniej będą musieli ugotować owsiankę. Dobrze ugotowane płatki owsiane - wyjątkowo obfite i zdrowe śniadanie. Tradycyjnie owsianka owsiana była spożywana w Szkocji, Skandynawii, w Rosji, była też popularna wśród innych ludów słowiańskich. Gotowana owsianka owsiana na wodzie lub na mleku.

Obecnie płatki owsiane gotowane najczęściej z płatków owsianych - to zwinięte polerowane ziarno owsa. W ostatnich dziesięcioleciach płatki śniadaniowe zyskują na popularności, a głównym składnikiem są płatki owsiane.

Oprócz płatków owsianych i drugiego głównego składnika (tj. Wody, mleka lub płynnych produktów mlecznych), cukru, miodu, suszonych owoców, cynamonu, orzechów, masła, soli, dżemu owocowego lub syropu, a nawet sera można dodać do płatków owsianych. Możesz również dodać świeże owoce, pokroić w średniej wielkości plasterki i / lub różne świeże jagody do płatków owsianych.

W rzeczywistości, gotowanie płatków owsianych nie jest wcale trudne, konieczne jest nalewanie wody z płatkami owsianymi i gotowanie do momentu, aż będzie gotowa (owsianka wyjdzie, zacieru lub grubsza, w zależności od ilości wody). A czasami trzeba wziąć ze sobą płatki owsiane, kiedy idziesz do pracy lub do natury, aw tych przypadkach wygodnie jest przygotować "leniwe" płatki owsiane w słoiku, ten alternatywny przepis jest znacznie łatwiejszy.

Aby ugotować "leniwe" płatki owsiane, wlej płatki owsiane lub mleko, kefir (inne płynne produkty mleczne) i poczekaj, aż płatki puchną. Oczywiście ten wariant preparatu jest korzystniejszy z punktu widzenia dietetyki. Są specjalne płatki na parze na sprzedaż, można z nich korzystać, ale zwykła owsianka o wysokiej jakości jest o wiele zdrowsza.

Pozwól nam powiedzieć, jak gotować "leniwa" owsianka w szklanym słoju.

Wybór słoika

Lepiej jest wybrać słoik z przykręcaną pokrywką lub pokrywką ze specjalnym urządzeniem blokującym, którego działanie zapewnia szczelne zamknięcie wieczka do szyjki słoika i zamocowanie go w tym położeniu.

O bezpieczeństwie

Bank nie powinien mieć żadnych uszkodzeń, pęknięć i wiórów, pożądane jest, aby w szkle nie było pęcherzy. Podczas gotowania na parze owsa wrzącej wody, bank musi być suchy na zewnątrz i wewnątrz i stać na suchej (najlepiej drewnianej) podstawie.

"Lazy" owsianka w słoiku - przepis

Składniki:

  • płatki owsiane - 0,5 filiżanki;
  • woda lub mleko - 1-1,5 kubki.

Gotowanie

Zasnąć owsiankę w słoiku. Suche płatki w słoiku nie powinny przekraczać 1 / 3-1 / 2 całkowitej objętości. Napełnij słoik z wrzącą wodą lub nawet zimną przegotowaną wodą (następnie poczekaj dłużej, aż będzie gotowy, ale ta opcja jest jeszcze lepsza). Optymalne wlewanie płatków wodą o temperaturze około 60-70 ° C Jeśli używasz mleka zamiast wody, nie gotuj go, po prostu podgrzej (oczywiście lepiej jest pasteryzować mleko). Możesz dodać słoik z płatkami owsianymi przed parowaniem trochę cynamonu i innych przypraw (kardamon, szafran, mielony imbir itp.).

W gotowej owsiance można dodać olej, miód, dżem owocowy lub syrop, gotowane na parze rozdrobnione suszone owoce, rozdrobnione orzechy, kawałki świeżych owoców. Suszone owoce i orzechy można układać z płatkami przed gotowaniem na parze. Świeże owoce i jagody najlepiej dodaje się do gotowej mąki owsianej, aby nie stracić witamin podczas gotowania na parze. W wersji z zimnym lub lekko ciepłym nalewaniem można je również ułożyć na raz.

"Lazy" owsianka z jogurtem - przepis

  • płatki owsiane - 0,5 filiżanki;
  • leniwa owsianka w jar2
  • kefir lub niesłodzony jogurt pitny o średniej zawartości tłuszczu - 1-2 szklanki;
  • jagody, posiekane orzechy, suszone owoce na parze lub świeże owoce - na życzenie.

Owsianka, samodzielnie lub z innymi składnikami, wlać kefir i poczekać, aż płatki pochłoną kefir. Należy zauważyć, że istnieje owsianka, gotowane na bazie kefiru lub innych płynnych produktów fermentowanego mleka, nie powinny natychmiast po śnie, ale co najmniej 40 minut.

W ten sam sposób można gotować zdrowe śniadanie z płatków wieloziarnistych.