ostatni miesiąc ciąży Jak wiesz, ostatni miesiąc ciąży dla przyszłej matki jest najbardziej ekscytujący, ponieważ polega na przygotowaniu na najważniejszy moment całego procesu ciążowego - na poród. Rozważmy szczegółowo ten przedział czasu, a będziemy szczegółowo analizować odczucia ciężarnej kobiety w tym czasie, osobliwości jej diety, a także opowiedzieć o przyszłym dziecku.

Jakie trudności i zaburzenia mogą napotkać kobiety w ciąży pod koniec ciąży?

Jak wiadomo, pod koniec ciąży występuje zjawisko, takie jak obniżenie brzucha, które jest związane ze zmianą pozycji ciała płodowego, wejściem głowy do wnęki małej miednicy. W tym samym czasie sama kobieta w ciąży odczuwa ostrą ulgę: oddychanie staje się łatwiejsze, duszność znika. Jednak upadłe dziecko ma duży nacisk bezpośrednio na narządy miednicze i dolną część brzucha. To tutaj znajdują się układy trawienne i wydalnicze. W związku z tym, w ostatnim miesiącu ciąży, kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na żywienie: od diety całkowicie wyeliminować wędzone mięso, ogórki, produkty, które zwiększają tworzenie się gazów (owoce, warzywa, produkty mączne itp.). W ostatnim miesiącu ciąży często odnotowuje się nudności, które mogą być również spowodowane opisanym powyżej powodem.

Jeśli mówimy ogólnie o dobrobycie kobiet, to przyszłe matki w ostatnim miesiącu ciąży czują się dobrze. Pomimo dużego brzucha, nie przestają prowadzić zwyczajowego sposobu życia, a ponadto przypominają, że wcześniej było zabronione. Zatem seks w ostatnim miesiącu ciąży nie jest już zakazem, a lekarze zalecają aktywne angażowanie się w nie od 38 do 39 tygodni, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań (np. Częściowe oderwanie łożyska). Niektóre kobiety tylko w ostatnim miesiącu ciąży odczuwają orgazm podczas uprawiania miłości, ponieważ wcześniej wszystkie myśli dotyczyły tego, jak skrzywdzić dziecko. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że częsty stosunek seksualny może spowodować początek porodu.

W odniesieniu do naruszeń i problemów, z którymi boryka się prawie każda matka oczekująca w dłuższej perspektywie, warto zauważyć między innymi:

  • zaburzenia snu;
  • pojawienie się obrzęków;
  • naruszenie procesów trawienia.

Tak więc bezsenność,zgaga obrzęki w ostatnim miesiącu ciąży są najczęstszymi zjawiskami, które powodują dyskomfort u ciężarnej. Pierwszy z nich jest wynikiem zwiększonego stresu emocjonalnego, który jest spowodowany doświadczeniami przyszłej matki, ale zgaga jest konsekwencją nieprzestrzegania wyżej wymienionej diety.

Jeśli chodzi o obrzęk, wówczas lekarz, jeśli to możliwe, ustala kobietę na określony schemat picia: nie więcej niż 1 litr płynu na dzień.

Ile dziecko zyskuje i co się z nim dzieje w ostatnim miesiącu ciąży?

Seks w ostatnim miesiącu ciąży Zwykle dziecko w 9 miesiącu ciąży powinno uzyskać 200-300 g na tydzień. Z powyższych wskaźników wynika, że ​​ogólnie w ostatnim miesiącu ciąży płód staje się cięższy o 800-1200 g (3300-3500 g przy urodzeniu). Ciężar ciała przyszłej matki przez cały okres ciąży zwiększa się o około 10-14 kg.

Jeśli chodzi o zmiany, mają one na celu usprawnienie pracy narządów i systemów. Układ oddechowy dojrzewa, w którym wytwarza się środek powierzchniowo czynny - substancję odpowiedzialną za ekspansję płuc podczas pierwszego oddechu. Aktywność mózgu jest aktywowana. Dziecko jest już w pełni gotowe na narodziny. Przy okazji, od 37 tygodnia ciąża jest uważana za pełną, dlatego też narodziny dziecka w tym czasie są całkiem normalne.