In Kenia dużo kurorty kochani przez turystów, ale najbardziej niezwykłym z nich jest Lamu. Jest to małe stare miasto założone zgodnie z legendą przez rozbitych chińskich nawigatorów. Handel niewolnikami i eksport skorup z kości słoniowej, nosorożca i żółwia kwitł tu raz.

Dzisiaj na wyspie Lamu w Kenia turystyka aktywnie się rozwija. Ludzie przyjeżdżają tutaj, aby cieszyć się odosobnionymi wakacjami, miesiąc miodowy lub romantyczną rozrywką na tle afrykańskiego egzotyki. Wybierając się na wycieczkę, weź pod uwagę specyfikę klimatu wyspy: od maja do lipca może nastąpić gwałtowny nocny spadek temperatury powietrza do + 5-10 ° C, a także ulewne deszcze. A od grudnia do marca w Lama robi się bardzo gorąco (do + 40 ° C).

Остров Ламу

Atrakcje Lamu

Otoczone gąszczami lasów namorzynowych portowe miasto Lamu w Kenii pozostawia żywe wrażenie. Jest to bardzo interesujące miejsce z turystycznego punktu widzenia. Kolor równikowej Afryki podkreśla całkowity brak samochodów na wyspie i zawiłości wąskich uliczek, na których można chodzić pieszo, na rowerach lub na osłach. Nie ma tutaj nazw ulic ani numerów domów - po prostu nie ma takiej potrzeby.

Architektura starego miasta jest jedną z głównych lokalnych atrakcji. Lamu jest jednym z najlepiej zachowanych okazów pierwszych osiedli w Swahili we wschodniej Afryce, a nawet znajduje się na liście światowego dziedzictwa. Meczet Rijad - zabytek architektury arabskiej, zbudowany w 1900 r. W sumie w mieście jest około 30 meczetów, ponieważ przeważająca większość ludności to muzułmanie. Wpływ tej religii jest tutaj dość duży: kobiety nie powinny pojawiać się na ulicach Lamu w stroju francuskim, a mężczyźni powinni pić alkohol w miejscach publicznych.

Interesujące jest wędrowanie przez lokalne muzea. To jest przede wszystkim muzeum Lamu gdzie znajduje się kilka ekspozycji: morze, ziemia i woda słodka, zawierające wiele interesujących eksponatów, w tym uroczysty róg wyspy. Również tutaj można zapoznać się z kulturą materialną mieszkańców wschodniego wybrzeża Kenii. Możesz odwiedzić Muzeum Kultury Suahili - kamienny budynek z fasadą koralową. Fort Lamu - duży monumentalny budynek wybudowany przez Omanisa w celu ochrony miasta w XIX wieku. Dziś znajduje się tutaj biblioteka miejska, a weselne uroczystości często odbywają się na dziedzińcu fortu.

Jeśli chcesz, możesz wypożyczyć łódź "dhow" i popływać wzdłuż kanału lub na sąsiednich wyspach, aby zbadać ruiny starego Takva City . Tam zobaczycie starożytne groby, zrujnowany meczet i inne budynki. Fani nurkowania będą mogli podziwiać spektakl raf koralowych narodowego parku morskiego "Kuinga".

Ламу, старый городМузей ЛамуМечеть Риядха
Форт ЛамуМестные жители верхом на осликахМорской парк Куинга

Zakwaterowanie i wyżywienie w Lamu

Pomimo skromnej wielkości wyspy, której szerokość nie przekracza 1 km, wybór mieszkań w Lamu jest imponujący. Są to tradycyjne hotele, prywatne pensjonaty i luksusowe wille na wybrzeżu oceanu. Ceny najmu zależą od poziomu komfortu mieszkania, ale należy pamiętać, że nie zobaczysz tutaj usługi znanej Europejczykom. Do najpopularniejszych hoteli w Lamu należą: The Majlis Resort 5 *, The Red Pepper House 5 *, Forodhani House 5 *, Subira House 4 *, Pensjonat i restauracja Stopover 3 *, Stopover Guest House - Lamu town 3 *, Jannataan Hotel 2 *.

Większość z tych hoteli znajduje się w bliskiej odległości od najlepszej plaży Lamu, która nazywa się plaża Shela. Ma rozwiniętą infrastrukturę rozrywki i zachwyca odwiedzających szeroką linią brzegową z białym piaskiem, czystą wodą i zielonymi palmami. Ci, którzy pragną samotności, zwykle udają się na plażę w pobliżu hotelu Kipungani Explorer lub na wyspę Manda, gdzie znajduje się ta sama spokojna i niemal "dzika" plaża w pobliżu hotelu Manda Bay Lodge.

Co do jedzenia w Lamu, tutaj, jak w całości Kenia zdominowane przez dania z owoców morza. Popularne restauracje to: restauracja Bush Gardens, restauracja Hapa Hapa, Stone House, wyspa Shela, restauracja Kijani, bar i restauracja Peponi, Majlis Bar & Restauran i inne. Wiele lokali Lamu ma menu wegetariańskie. Ale kupowanie alkoholu może być daleko zewsząd.

Red Pepper HouseThe Majlis Resort
Olympic ResturantLijiang

Jak dostać się do Lamu w Kenii?

Na wyspie znajduje się lotnisko Mukovo, położone na wyspie Munda, w sąsiedztwie Lamu. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe od Mombasa , Nairobi , Malindi . Lot do Lamu to szybsza droga do miasta niż autobus, który zajmuje 6-7 godzin z Mombasy. Ponadto, jako miasto portowe, Lamu ma dobrze rozwinięte usługi promowe na kontynent.

АэропортОсновные виды транспорта в Ламу