Najpopularniejszym i ulubionym na całym świecie specjałem jest oczywiście czekolada. Ten produkt jest w stanie rozweselić, aktywować aktywność mózgu i jest pełnoprawnym samodzielnym deserem. Nic dziwnego, że ma swoje wakacje. 11 Lipiec Każdego roku Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest na całym świecie. Nawiasem mówiąc, po raz pierwszy dzień ten był obchodzony przez Francuzów w 1995 roku.

Strony historii

Czekolada Czy produkt jest otoczony mitami i legendami? W różnych okresach był używany jako lekarstwo, pieniądze, znak bogactwa i arystokracji.

Pierwsza wzmianka o napoju "kakava" związana jest z cywilizacją Olmeków, która istniała ponad 3000 lat temu. Aby przygotować napój, rozcieńczono mieszaninę zmiażdżonych ziaren kakaowych zimną wodą. Smakowało gorzko i gorzko niż współczesny przysmak, poświęcony Międzynarodowemu Dniu Czekolady, obchodzonym 11 lipca na całym świecie.

Po upadku starożytnej cywilizacji w Zatoce Meksykańskiej osiedliły się plemiona Majów. Przypisywali fasolę kakaową specjalnym właściwościom magicznym, a nawet czcili boga kakao. Napojem mogli być tylko kapłani i najdonioślejsi przedstawiciele plemienia. Maya użyła również fasoli zamiast pieniędzy.

Nawiasem mówiąc, w tym czasie nikt nie uprawiał drzew i przez długi czas rósł w obfitości, tworząc całe plantacje.

Po upadku cywilizacji Majów, terytorium i plantacje kakao zostały przechwycone przez Azteków, którzy również wyprodukowali napój kakaowy z rozdrobnionych ziaren z dodatkiem przypraw nazywanych "czekoladą". Później przepis się zmienił, a do napoju dodano miód, słodki sok z agawy, wanilię. Aztekowie wierzyli, że kakao jest boskim napojem, który uzdrawia i zbliża człowieka do bogów.

Czekolada w Europie

Niestety droga szlachetnego napoju do Europy była krwawa. Po raz pierwszy w 1519 r. Hiszpan Hernan Cortes rozpoznał go. Nie tylko chciał otworzyć przepis na drinka, ale także zabił wszystkich księży, którzy o nim wiedzieli. Cortez był bardzo okrutny i chciwy, pomimo faktu, że sami Aztekowie obdarzyli go złotem i skarbami, zabierając posłańca od Boga.

Wracając do Hiszpanii, Cortes, który popadł w niełaskę z królem, był w stanie uniknąć egzekucji dzięki monastycznemu napojowi danemu monarsze kakao. Od tego czasu boski napój stał się znany w innych krajach europejskich.

Szczególnie popularny był napój czekoladowy we Francji, choć przez długi czas był oznaką dobrego smaku, arystokracji i bogactwa. I dopiero w połowie XVIII wieku stał się dostępny dla każdego Francuza.

Interesujące fakty o czekoladzie

  1. Napój mężczyzny. Ze względu na gorzki smak kakao przez długi czas uważany był za napój męski, do czasu gdy po raz pierwszy nie dodano mleka, co nadawało napojowi delikatności i lekkości.
  2. Czekolada jest bezpieczna dla zębów. Pomimo faktu, że czekolada zawiera cukier, jej szkodliwy wpływ na szkliwo zębów jest kompensowany przez właściwości przeciwbakteryjne ziarna kakaowego, co czyni go mniej szkodliwym niż jakiekolwiek inne słodycze.
  3. Naturalne leki przeciwbólowe. Faktem jest, że kakao jest w stanie sprowokować produkcję hormonu szczęścia - endorfiny, która nie tylko powoduje wzrost energii i energii, ale także może zmniejszyć ból.
  4. Czekolada pomaga schudnąć! Naukowcy odkryli, że ciemna czekolada powoduje uczucie sytości, a także jest doskonałą alternatywą dla innych rodzajów słodyczy. Jest nawet dieta czekoladowa.
  5. Czekolada czyni nas mądrzejszymi! Kakao ma wiele przydatnych właściwości, jedną z nich - aby spowodować przepływ krwi do mózgu i aktywować aktywność umysłową. Dlatego uważa się, że miłośnicy czekolady są bardziej inteligentni niż ci, którzy odmawiają korzystania z niego.

Światowy Dzień Czekolady, obchodzony 11 lipca, jest najsłodszym i najbardziej użytecznym świętem na świecie!