Wydarzenia historyczne, które miały miejsce w czasach starożytnych, większość ludzi są skłonni uwierzyć, że żydowskie święto Chanuka oznacza wolność religii, triumf Prawdy, a raczej konieczność poszanowania religii innych ludzi. Przemoc nie może długo trwać. Niezachwiana wiara Izraela w Boga obdarzyła ich odwagą i siłą w walce o ich wiarę. I Pan dokonał cudu, co znalazło odzwierciedlenie w obchodach Chanuki.

Trochę historii

Początek wydarzeń interpretowany jest przez datę sprzed dwóch tysięcy lat za panowania Aleksandra Wielkiego. Mądry władca, traktowany z głębokim szacunkiem dla żydowskich tradycji i wiary, uznał autonomię państwa. Gdyby Izrael żył zgodnie z prawami Tory, wówczas państwa podbite przez wielkiego dowódcę stały się przedmiotem praw greckich, z ich filozofią i naukami.

Władcy, którzy wzięli pałeczkę po śmierci Macedończyka, nie chcieli godzić się z dysydentami. Chcieli za wszelką cenę zamienić ich w swoją wiarę. Zakazy i ściganie aż do kary śmierci dotyczyły przede wszystkim przestrzegania przykazania o sabacie, obrzezania i objęcia nowego miesiąca. To, co się działo, dzieliło ludzi, a powstanie stało się nieuniknione. Był prowadzony przez Judasza Maccabee wraz z braćmi. Trudna konfrontacja zakończyła się triumfem sprawiedliwości.

Izraelici nie myśleli o świętych świątyniach bez światła emanującego z Minory. Cud przetrwałego dzbana z oliwą z oliwek, który był używany do napełnienia lampy, trwał tylko jeden dzień. Ale ludzie na razie nie czekali na tydzień, ugotowali masło i zapalili Minoru. Zamiast jednego dnia lampa emitowała światło przez osiem dni. Był to nie tylko cud płonący, ale także cud, który zaznaczył zwycięstwo ducha nad tym, co wydawało się nieodpartą siłą fizyczną.

Żydowskie święto Chanuka - tradycje

Chanuka jako święto obchodzona jest przez cały tydzień, obserwując tradycje. Początek festiwalu przypada wieczorem, gdy zaczyna się 25 dzień żydowskiego miesiąca Kislev. Kiedy obchodzimy święto Chanuki, zimne grudniowe dni stają się cieplejsze, ponieważ w każdym domu jest zwyczaj zapalać świece jeden po drugim przez osiem dni. Wszystkie są w jednym świeczniku, zaprojektowanym na osiem świec, które ma nazwę Chanukiya. Do zapłonu używana jest dodatkowa świeca. Ludzie wierzą, że światło emanujące ze świecy wypełnia świat dobrem. Zwyczajowo umieszcza się lampę w najbardziej widocznym miejscu - z reguły jest to parapet.

Żydowskie święto Chanuki jest ulubionym świętem dla dzieci, ponieważ mają również święta. Fajerwerki i świece oznaczają oczekiwanie cudu. Dzieci postanowiły leczyć słodycze i dawać im pieniądze. Po stronie edukacyjnej dzieci uczą się zarządzania finansami od dzieciństwa. W końcu są zobowiązani przekazać część pieniędzy na cele charytatywne. Mogą zatrzymać kolejną część swoich dochodów lub wydać ją w kasynie dla dzieci grając w Savivon lub dreidl.

Żydowskie święto Chanuka1

To, co jest ugotowane na Chanuce, to jedzenie, którego przygotowanie jest związane z masłem. Tradycyjna kuchnia na te wakacje nie jest zbyt bogata w różnorodne potrawy. Żydowskie święto Chanuki słynie z pączków z dżemem i plackiem ziemniaczanym lub naleśników (latkes). Pączki są wykonane z ciasta choux i muszą być posypane cukrem pudrem. Jest również zwyczajowo jeść dania z twarożku i ser. Menu starają się zwiększyć kosztem innych potraw gotowanych na maśle. Oczywiście bierze się pod uwagę najlepszy olej w kuchni oliwek .

Żydowskie święto Chanuki obchodzone jest nie tylko przez rdzenną ludność tego kraju, jest honorowane przez prawie każdego, kto jest w Izraelu w tym czasie, każdego, kto wierzy w cuda.