Wiele osób słyszało o tak niezwykłych plonach korzeni, jak karczoch jerozolimski (ziemna gruszka), który przybył do nas z Ameryki Północnej. Może zastąpić zwykłe ziemniaki - a jednak jego smak jest dość wysoki i, co najważniejsze, kompozycja jest bardzo przydatna dla organizmu człowieka.

Do czego jest przydatny topinambur?

Korzyści z karczocha jerozolimskiego mają wpływ na wiele obszarów, ale rozważymy tylko te, które w jakiś sposób mogą pomóc w znalezieniu harmonii:

 • Topinambur jest bogaty w błonnik, z którego prawie wszyscy cierpią teraz. Wybierając biały chleb i biały ryż, płatki błyskawiczne, dokonujemy wyboru na rzecz produktów całkowicie pozbawionych błonnika i otrzymujemy go w niewielkich ilościach z warzyw i owoców. Błonnik jerozolimski stymuluje przewód pokarmowy i usuwa nagromadzone toksyny z organizmu;
 • Topinambur może wiązać wodę, dzięki czemu może pęcznieć w przewodzie żołądkowo-jelitowym i przez długi czas wywoływać uczucie sytości, co zmniejsza ogólną kaloryczność spożywanych pokarmów dziennie;
 • Topinambur może wiązać tłuszcze i pozwala usunąć je z ciała bez przetwarzania i gromadzenia nadmiaru energii w postaci złogów tłuszczu;
 • dzięki poprawie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów korzeń topinamburu pozwala szybciej i skuteczniej schudnąć;
 • Przy regularnym stosowaniu takiej rośliny, jak karczoch jerozolimski, można regulować ciśnienie krwi - obniżać ją. Aby to zrobić, możesz również użyć wywar z topinambura;
 • regularne stosowanie tego korzenia chroni przed zaostrzeniami chorób, takich jak zapalenie trzustki i zapalenie pęcherzyka żółciowego, i ogólnie ma pozytywny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego. W ich leczeniu często stosuje się sok z karczocha jerozolimskiego.

Łatwo zgadnąć, że karczoch jerozolimski na odchudzanie może zapewnić znaczną pomoc. Jednak nawet przy tym wszystkim nie powinieneś oczekiwać, że ta plon korzeniowy poradzi sobie z twoją wagą w czasie, gdy jesz bułki maślane na noc. Tylko w połączeniu z odpowiednim odżywianiem da doskonałe wyniki.

Przeciwwskazania do stosowania karczocha jerozolimskiego

Ten produkt ma tylko dwa przeciwwskazania, dlatego prawie każdy może go zjeść. Pierwszym przeciwwskazaniem, podobnie jak jakiegokolwiek produktu, jest indywidualna nietolerancja, a drugim jest zwiększone wytwarzanie gazu, dlatego ten produkt nie jest zalecany dla osób cierpiących na zwiększony meteorizm.

Kalina topinambur

Zawartość kalorii tego korzenia - 61 kalorii na 100 gramów. Jeśli zastąpisz ciężkie boczne naczynia i dodasz je do sałatek, szybko zauważysz zmianę w kształcie twojego ciała. Oczywiście jest to najbardziej przydatne świeże.

Topinambur: przepisy kulinarne

Rozważ opcje gotowania topinamburu. Ogólnie rzecz biorąc, aby zmniejszyć wagę, najlepiej jest je wyczyścić i zjeść świeżo, na przykład, pokruszyć w sałatce warzywnej.

Jeśli chcesz go użyć do gotowania, powinieneś wiedzieć: jest on przystosowany do różnych rodzajów gotowania - może być duszony, pieczony, gotowany w wodzie lub w mleku, gotowany na parze, a nawet zamieniony w suszony topinambur. Oto kilka prostych receptur sałatkowych, które mogą zastąpić regularną kolację, aby pomóc Twojemu ciału pozbyć się wkrótce dodatkowych kilogramów:

  Kaloria karczocha jerozolimskiego
 1. Pokrój karczoch jerozolimski i ogórek na grubej tarce, posiekaj pomidor i zieloną cebulę. Doprawić oliwą z oliwek.
 2. Zdrap karczoch jerozolimski, jabłko, marchew na grubej tarce, dodaj garść posiekanych orzechów, dopraw do smaku masłem i sokiem z cytryny.
 3. Topinambur bulwy pokroić w plastry, wymieszać z pokrojonym jabłkiem, gruszką, bananem. Doprawić białym niesłodzonym jogurtem.

Stosując tak proste receptury, upewniasz się, że karczoch jerozolimski jest bardzo odżywczą bulwą i pozwala ci uzyskać wystarczającą ilość tylko jednej sałatki.