Gruszka jest ulubionym owocem wielu dorosłych i dzieci. Ale niewiele osób wie, że świeży dżem z gruszek i gruszek, który omówimy w tym artykule, oprócz wyjątkowego słodkiego smaku, jest bardzo przydatny.

Co to jest przydatna gruszka?

Gruszka jest stosowana do leczenia różnych chorób, a także jako środek profilaktyczny. Gruszka zawiera dużo witamin, które są niezbędne dla naszego organizmu. A ci, którzy wciąż wątpią w zalety gruszek, warto zapoznać się z właściwościami użytecznych właściwości gruszki:

  • gruszka jest zalecana w chorobach trzustki, ze względu na wysoką zawartość witamin - A, B1, B2, E, C, P;
  • jedzenie gruszki i suszonej gruszki jest niezwykle przydatne dla osób cierpiących na cukrzycę;
  • świeża gruszka normalizuje kołatanie serca;
  • w chorobach wątroby i nerek gruszka jest doskonałym profilaktycznie. W niektórych przypadkach wystarczy zjeść 1 kilogram gruszek przez kilka dni z rzędu, aby pozbyć się bólu;
  • w dawnych czasach gruszka była używana jako środek przeciwgorączkowy. Odwar z suszonych owoców przyczynił się do obniżenia temperatury ciała;
  • nawet dzisiaj gruszka jest stosowana w medycynie w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego. Mężczyźni cierpiący na tę chorobę, lekarze są przepisywani na codzienne picie kompotu z gruszek;
  • gruszka ma właściwości moczopędne. W wielu przypadkach wywar z gruszki zastępuje drogie leki i doskonale usuwa piasek z nerek.

Zawartość kalorii w gruszkach jest dość niska - 45 kcal na 100 gramów świeżych owoców. Dlatego dietetycy zalecają dietę gruszową w walce z otyłością. Dieta gruszkowa polega na spożywaniu różnych rodzajów gruszek, a także niewielkiej ilości innych owoców - jabłek, brzoskwiń i śliwek. Dieta jest zaprojektowana na nie więcej niż 5-7 dni.

Miazga z gruszki jest podstawą różnych popularnych kosmetyków. Szczególnie skuteczna i przydatna jest maska ​​z gruszki. Wykonane ze świeżych owoców maska ​​zwiększa jędrność i elastyczność skóry, a także ją odmładza.

Następnie porozmawiamy o tym, jak zrobić taki zdrowy i smaczny dżem z gruszek.

Dżem gruszkowy

Każda gospodyni gotuje dżem na swój własny sposób i dodaje do przepisu swoje ulubione składniki. Oferujemy klasyczne przepisy na zacięcie gruszek.

Powinieneś wiedzieć, że do przygotowania dżemu gruszkowego należy brać tylko letnie lub jesienne gruszki ogrodowe, a nie szklarnie. Możesz je rozpoznać po charakterystycznym, uporczywym zapachu miodu.

Przepis na dżem z gruszek

килограммов груш , 1,2 килограмма сахара , 1 стакан воды . Składniki: 1 kilogram gruszek , 1,2 kilograma cukru , 1 szklanka wody .

Gruszki należy umyć, obrać, pokroić i usunąć nasiona. Plastry gruszki zanurzyć we wrzącej wodzie na 5 minut i ostudzić.

Z wody i cukru ugotuj syrop, zanurz schłodzone plastry gruszki i gotuj przez 30 minut, aby owoc był lekki. Następnie ułóż dżem w słoikach, wysterylizuj przez 30 minut (na jednolite słoiki) i natychmiast zwinąć.

Przepis na gruszki i dżem jabłkowy

граммов Na dżem z jabłek i gruszek wymagane będą następujące składniki: 500 gramów Варенье из груш , 500 граммов яблок , 1,1 килограмма сахара , 1 стакан воды . gruszki , 500 gram jabłek , 1,1 kilograma cukru , 1 szklanka wody .

Spłucz owoce, obierz i obierz i pokrój na małe kawałki. Przez 5 minut plasterki jabłek i gruszek nalewać do gorącej wody, a następnie suszyć.

Cukier i woda powinny być gotowane syrop, dodać kawałki owoców i gotować, aż jabłka i gruszki są lekkie. Średnio trwa to 40-50 minut. Gorący dżem zalewamy brzegami, sterylizujemy w kąpieli wodnej i zwijamy.

Dżem z gruszek jest uważany za doskonałą ucztę dla domowej herbaty. Dżem może być również stosowany jako nadzienie do różnych wypieków i deserów.