czy można rodzić po cesarskim cięciu? Wiele kobiet, które przeszły taką operację jak cesarskie cięcie, interesuje się pytaniem, czy po porodzie jest możliwe zrodzenie w czasie drugiej ciąży. Kilka dekad temu pytanie to było nieistotne, ponieważ jeśli kobieta miała cesarskie cięcie, kolejne dostawy były wykonywane tylko w ten sposób. Wszystko polegało na tym, że wcześniej lekarze stosowali nieco inną technikę operacyjną (nacięcie pionowe górnego segmentu macicy), przy którym ryzyko powikłań było wysokie. Obecnie podczas cesarskiego cięcia dostęp do płodu odbywa się przez niższy przekrój, co samo w sobie jest mniej traumatyczne. To właśnie zmiana techniki prowadzenia takiej interwencji chirurgicznej uczyniła naturalny poród po cięciu cesarskim.

Jakie są zalety naturalnego porodu po cięciu cesarskim przed ponownym przeprowadzeniem tej operacji?

Ponadto możliwa jest osobna historia po cesarskim cięciu w historii, mają one również wiele zalet.

Przede wszystkim należy więc powiedzieć, że cesarskie cięcie samo w sobie jest operacją kawitacyjną z wieloma osobami powikłania i skutki, które są nieodłączne w prawie każdej operacji (zapalenie, infekcja, utrata krwi, uszkodzenie pobliskich narządów - jelit, pęcherza, itp.). Ponadto każdy znieczulenie To samo w sobie stanowi ryzyko, ponieważ Istnieje duże prawdopodobieństwo powikłań, z których najczęstszym jest wstrząs anafilaktyczny. Dlatego sami anestezjolodzy mówią, że nie ma "lekkiego" znieczulenia.

Podczas wykonywania cesarskiego cięcia, u niemowlęcia mogą pojawić się problemy. W szczególności często obserwuje się naruszenia układu oddechowego. Należy również wziąć pod uwagę zasłonę, którą dziecko może urodzić wcześniej, jeśli termin porodu został określony nieprawidłowo.

Oprócz wszystkich powyższych, podczas naturalnego porodu proces laktacji ulega poprawie znacznie, co jest ważne dla normalnego wzrostu noworodka i dla wzmocnienia jego układu odpornościowego.

Jakie problemy mogą pojawić się podczas drugiego naturalnego porodu po cięciu cesarskim?

W niektórych krajach zachodnich, a dziś lekarze boją się przeprowadzić naturalny poród po cięciu cesarskim. Faktem jest, że lokalne firmy ubezpieczeniowe po prostu zabraniają im tego, obawiając się rozwoju możliwych komplikacji.

Najczęstszym z nich jest pęknięcie macicy, które jest spowodowane tworzeniem delikatnej blizny po wykonanym cięciu cesarskim. Jednak prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest bardzo małe, tylko 1-2%. W tym samym czasie amerykańscy naukowcy, w latach 80. ubiegłego wieku, udowodnili, że ryzyko rozwoju takich powikłań jest równie prawdopodobne dla kobiet z cesarskim cięciem w historii, jak i dla tych, którzy rodzą się ponownie w klasyczny sposób.

Wcześniej uważano, że naturalne porody po dwóch cesarskich odcinkach były po prostu niemożliwe. Jednak zachodnie położne dowiodły czegoś przeciwnego. Głównym warunkiem dostawy w sposób klasyczny w tym przypadku poród naturalny po cesarskim cięciu jest obecnością dobrze uformowanych blizn na macicy. W tym celu konieczne jest, aby minęły co najmniej 2 lata od ostatniego cięcia cesarskiego.

Zatem odpowiedź na pytanie, czy poród jest możliwy po cesarskim cięciu jest pozytywny, z zastrzeżeniem następujących warunków:

  • dostęp do pierwszego cięcia cesarskiego przeprowadzono przez dolne poprzeczne nacięcie brzucha i macicy;
  • brak bezwzględnych wskazań do cięcia cesarskiego;
  • pragnienie rodzenia na własną rękę.

Tak więc ponad 80% kobiet jest w stanie samodzielnie wykonać poród po cięciu cesarskim.