Jeśli podczas ciąży płód otrzymuje mniej tlenu niż jest to konieczne do prawidłowego rozwoju, rozwija się niedotlenienie płodu. Najczęściej rozwija się w okresie okołoporodowym (od 28 tygodni) i przed urodzeniem dziecka.

Przyczyny niedotlenienia płodu

Przyczyny niedotlenienia płodu:

 1. Choroby matki : choroby serca, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, zespół zatrucia, stan szoku matki, ciężkie krwawienie, choroby układu krwionośnego.
 2. Naruszenie krążenia krwi w łożysku : z gestozą drugiej połowy ciąży, któremu towarzyszy naruszenie krążenia łożyska, przedwczesne oderwanie się łożyska, rozerwanie naczyń pępowinowych lub wielokrotne splątanie szyjki macicy pępowiny, z nienormalną porodnością.
 3. Choroby płodu : wady serca u noworodków, choroby chromosomalne płodu, choroby hemolityczne noworodków, infekcje wewnątrzmaciczne, traumatyczne uszkodzenie mózgu noworodka. Po porodzie ostre niedotlenienie (asfiksja) może być spowodowane aspiracją płynu owodniowego do dróg oddechowych.
Rodzaje niedotlenienia płodu

Niedotlenienie płodu może być ostre i chroniczne:

 1. Ostra niedotlenienie domaciczna. Rozwija się w ciągu kilku godzin lub nawet minut, najczęściej w wyniku przedwczesnego oderwania łożyska, a podczas porodu jakiegokolwiek krwawienia, pęknięcia macicy, węzłów lub splątania wielu przewodów. W tym przypadku, jeśli to możliwe, wykonuje się nagłe cięcie cesarskie, aby uratować życie płodu i matki, ponieważ najczęstsze konsekwencje, gdy wewnątrzmaciczna niedotlenienie płodu rozwija się gwałtownie, to jego śmierć.
 2. Przewlekła wewnątrzmaciczna niedotlenienie płodu. Rozwija się stopniowo. Płód przystosowuje się do braku tlenu, chociaż może również prowadzić do śmierci płodu. Ale najczęstsze konsekwencje, jeśli występuje przewlekła wewnątrzmaciczna niedotlenienie płodu, to zespół opóźnionego rozwoju płodu (opóźniony w głównych rozmiarach ponad 2 tygodnie od okresu ciąży).
Objawy niedotlenienia płodu

Przede wszystkim matka może rozpoznać niedotlenienie płodu, zmniejszając lub nie ruszając dziecko. Kolejny symptom, który może być usłyszany przez ginekologa lub zdeterminowany CTG lub na ultradźwiękach - zmiana częstotliwości i rytmu bicia serca płodu. Po pierwsze, częstotliwość jest większa niż 160, a następnie mniejsza niż 100, rytm czasami staje się nieprawidłowy.

Oprócz opóźnień w rozwoju, na ultradźwiękach określają one:

 • napięcie mięśni;
 • zginanie lub prostowanie pozycji ciała i kończyn (zwykle postawa boksera, ruchy aktywne);
 • ilość płynu owodniowego (normalna kolumna 35-70 mm);
 • stan łożyska (zwykle bez wtrętów patologicznych);
 • stan łożyskowego przepływu krwi (z dopplerografią naczyń łożyska).

Niedotlenienie płodu - leczenie

Leczenie w czasie ciąży ma na celu poprawę przepływu krwi w łożysku, metabolizm w organizmie (zwalczanie kwasicy) i zwiększenie odporności płodu na niedotlenienie. Ale jeśli objawy niedotlenienia nasilają się, zaleca się dostawę w trybie pilnym lub cięcie cesarskie.

Profilaktyka wewnątrzmacicznego niedotlenienia płodu

przyczyny niedotlenienia płodu

Metody zapobiegania dla matki:

 • więcej czasu na świeżym powietrzu;
 • nie palić w czasie ciąży;
 • unikaj stresu;
 • uważaj na duże tłumy ludzi, aby nie zarazić się chorobami wirusowymi;
 • właściwe odżywianie kobiety w ciąży .

Profilaktyczna praca lekarza ma na celu diagnozowanie i leczenie komplikacji związanych z ciążą i chorobami matek, prawidłowe postępowanie z pracą.