W czasie ciąży kobiety często uważają, że skoro inna osoba rośnie i rozwija się w swoim ciele, które potrzebuje różnych witamin i mikroelementów, to jest o wiele więcej, zwłaszcza białko.

Po części mają rację: witaminy i pierwiastki śladowe oraz składniki odżywcze, a prawda jest konieczna, ale nie wystarcza, aby uzyskać otyłość w czasie ciąży. Co więcej, nadmierne spożywanie pokarmu może powodować dużą wagę płodu. A to powoduje różne komplikacje podczas porodu (osłabienie porodu, urazy i zerwania kanału rodnego, uraz płodu podczas porodu, a nawet śmierć). Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie przyrostu masy ciała podczas ciąży.

Ale dla niektórych kobiet strach przed przybieraniem dodatkowej wagi jest silniejszy niż zdrowy rozsądek i troska o przyszłe dziecko. Ale w czasie ciąży każda dieta i post są przeciwwskazane. To może spowodować opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego Hipotrofia noworodka i poważne problemy nie tylko z jego układem odpornościowym, ale także z prawidłowym funkcjonowaniem różnych narządów i tkanek dziecka.

Prawidłowe odżywianie podczas ciąży (pierwsze 20 tygodni)

W pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w przypadku zatrucia, u kobiet w ciąży ważne jest ograniczenie spożycia białka (do 100 g na dzień). Żywność powinna zawierać więcej świeżych warzyw i owoców, ale jej kaloryczność nie powinna przekraczać normy przed zajściem w ciążę (do 350 g) i nie może zawierać zbyt wielu łatwostrawnych węglowodanów. Nie można nadużywać smażonego, ostrego, zbyt tłustego jedzenia.

W pierwszej połowie ciąży przyrost masy ciała nie powinien przekraczać 2,5 kg, ponieważ w tym czasie jest tylko układanie i rozwój głównych narządów i tkanek, a ich wzrost w ogóle nie idzie nawet w drugiej połowie, ale w trzeci trymestr ciąży . W drugiej połowie ciąży kobieta może przybrać na wadze do 10 kg.

Racjonalne żywienie podczas ciąży (w drugiej połowie)

Szczególnie ważne żywienie staje się w drugiej połowie ciąży, kiedy kończy się toksykoza i zwiększa się apetyt kobiety. Ważne jest nie tylko prawidłowe ilościowe, ale także jakościowe proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów.

  1. Norma białkowa w drugiej połowie ciąży wynosi do 120 g, ale przynajmniej połowa z nich powinna być białkami mleka i białkami roślinnymi.
  2. Norma węglowodanów w drugiej połowie ciąży to 350-400 g, ponownie warto pamiętać o ograniczeniu cukru i strawnych węglowodanów.
  3. Norma tłuszczów w ciąży wynosi do 80 g, nie mniej niż jedna trzecia - pochodzenia roślinnego. Niektóre prekursory witamin, na przykład witamina A, znajdują się w produktach ziołowych (karoten w marchwi). Prawidłowe odżywianie podczas ciąży obejmuje marchewkę w menu, a jej karoteny bez tłuszczy nie są trawione, dlatego lepiej jest je stosować w postaci duszonej wraz z tłuszczami.

Zdrowe odżywianie podczas ciąży

Zbilansowane zdrowe odżywianie w czasie ciąży powinno być odpowiednio dobrane do zawartości witamin i pierwiastków śladowych.

Jedną z najbardziej potrzebnych witamin dla kobiet w ciąży jest witamina E (jedna z jej nazw jest anty-sterylna, ponieważ zapewnia normalny rozwój jaj i plemników, normalne nawożenie, rozwój zarodka i zapobiega poronieniom we wczesnych stadiach). Dzienna stawka - 15-20 mg, znaleziona głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Witamina C chroni komórki organizmu przed uszkodzeniem i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów obronnych organizmu, jego dawka wynosi 100-200 mg na dzień. Dlatego ważne jest, aby spożywać dużą ilość świeżych owoców, które go zawierają. Jedną z poprawek jest zmniejszenie alergii na ciało kobiety ciężarnej, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, nie można jeść warzyw i owoców, które nie rosną w miejscach, w których żyją kobiety.

Oczywiste jest, że wszystkie witaminy są potrzebne: witaminy z grupy B i kwas foliowy są odpowiedzialne za rozwój układu nerwowego i znajdują się w pokarmach roślinnych, zwłaszcza zbożach, zdrowe odżywianie podczas ciąży świeże warzywa i owoce, zioła, witamina D jest odpowiedzialna za kości szkieletu i znajduje się w tłuszczach zwierzęcych.

Oprócz witamin, kobieta w ciąży w trzecim trymestrze ciąży potrzebuje wapnia do kości szkieletu dziecka, a jeśli to nie wystarczy, zostanie "wypłukany" z zębów i kości matki. Dużo wapnia zawiera produkty mleczne, kapustę i orzechy, które będą prawidłowo zawarte w diecie w czasie ciąży.

Istnieją również ograniczenia żywieniowe dla kobiet w ciąży: nie zaleca się używania kawy i mocnej herbaty, produktów z barwnikami, alkoholu jest całkowicie zabronione!