Lekarze używają terminu opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, gdy masa ciała płodu jest w 10% niższa od wieku ciążowego. Zespół opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego lub niedożywienia jest dwojakiego rodzaju - symetryczny i asymetryczny.

Przy symetrycznym niedożywieniu prenatalnym wszystkie narządy są równomiernie zmniejszone, a asymetryczna hipotrofia charakteryzuje się prawidłowym rozwojem szkieletu i mózgu, ale jednocześnie wpływa na narządy wewnętrzne. Często asymetryczna forma opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego występuje w trzecim trymestrze ciąży z powodu różnych powikłań ciąży.

Etapy i cechy rozwoju wewnątrzmacicznego

Ogólnie rzecz biorąc, okres prenatalny rozwoju dziecka odbywa się w 3 głównych etapach:

  1. Pierwszym, początkowym etapem jest moment spotkania jaja i plemnika, dalsze formowanie zygoty, której komórki zaczynają intensywnie dzielić. Ta maleńka istota wchodzi do macicy i implantów w jednej ze ścian.
  2. Nadchodzi drugi okres - zarodkowy. Trwa do dwunastego tygodnia. W tym okresie dziecko nazywa się terminem medycznym "zarodek". W ciągu tych trzech miesięcy ma miejsce formowanie się wszystkich systemów i narządów przyszłego człowieka. Dlatego drugi okres (lub w inny sposób - pierwszy trymestr) jest niezwykle ważnym etapem ciąży.
  3. Po 3 miesiącach rozpoczyna się okres rozwoju płodowego (płodowego), gdy dziecko gwałtownie rośnie i przybiera na wadze, a jego ciało stale się poprawia.

Opóźnienia w rozwoju płodu - przyczyny

Najczęstsze przyczyny opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego obejmują nieprawidłowości w rozwoju łożyska, nieprawidłowości chromosomalne (na przykład zespół Downa), zażywanie alkoholu i narkotyków, palenie w czasie ciąży, ciąże mnogie, niektóre rodzaje zakażeń (cytomegalowirus, toksoplazmoza, różyczka lub kiła), ostre niedożywienie etapy rozwoju wewnątrzmacicznego

Przyczyną wad płodu u płodu mogą być stany, które prowadzą do upośledzenia krążenia krwi. Należą do nich wysokie lub niskie ciśnienie krwi, choroba nerek, cukrzyca z uszkodzeniem naczyń, toksykoza drugiej połowy ciąży.

Rozwój wewnątrzmacicznego opóźniającego wzrost płodu i prowadzący do różnych przewlekłych chorób u matki, prowadzących jej organizm do zatrucia i braku tlenu. Są to chroniczne infekcje, zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, choroby układu oddechowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, próchnica zębów, niedokrwistość, choroby sercowo-naczyniowe.