choroby zakaźne u dzieci Wiele chorób zakaźnych u dzieci może powodować powikłania. Również chore dziecko jest źródłem infekcji dla innych. Dlatego rodzice powinni znać objawy i cechy przebiegu wielu chorób, aby nie tracić czasu, skonsultuj się z lekarzem.

Choroby zakaźne z wysypką u dzieci

 1. Ospa wietrzna. Jest to spowodowane przez wirus opryszczki. Choroba zaczyna się od pojawienia się wysypki, która jest łatwa do przyjęcia w przypadku ukąszeń owadów, temperatura wzrasta. Po kilku dniach liczba wysypek rośnie. Ale tydzień później większość pęcherzy zostaje skorka.
 2. Odra Na początkowym etapie ta choroba wirusowa przypomina infekcję dróg oddechowych. Temperatura dziecka wzrasta, kładzie nos, jego oczy stają się czerwone. Dzieci skarżą się na słabość, ból gardła. Ale gorączka idzie wystarczająco szybko. Około 4 dnia błona śluzowa jamy ustnej staje się rzadka. Jest to uważane za znak rozpoznawczy odry. Następnie na całym ciele pojawia się niewielka różowa wysypka, która zlewa się z plamami, a temperatura znowu wzrasta. Po chwili wysypka stopniowo znika.
 3. Różyczka. Choroba ta jest zwykle przeprowadzana przez dzieci z łatwością i nie wymaga specjalnego leczenia. Mała różowawa wysypka zaczyna zasłaniać twarz, a następnie przechodzi do ciała, ale do 4. dnia mija. Również dzięki różyczce węzły chłonne mogą znacznie wzrosnąć.
 4. Szkarłatna gorączka. Choroba ma charakter bakteryjny. Jego patogenem jest paciorkowiec. Choroba zaczyna się od bólu głowy, zapalenia węzłów chłonnych, zaczerwienienia gardła. Następnie pojawia się czerwona wysypka o szorstkiej powierzchni. Trwa 1-2 tygodnie, pozostawiając po sobie peeling skóry.

Ostre choroby zakaźne u dzieci

 1. Grypa. Wirus rozprzestrzenia się za pomocą kropelek. Po pierwsze, temperatura wzrasta, jest słabość, słabość, suchy kaszel. Ten okres trwa nie dłużej niż tydzień. U dzieci grypie może towarzyszyć ból brzucha, zad. Istnieje ryzyko rozwoju grypowego zapalenia płuc, które może być śmiertelne.
 2. Infekcja rinowirusami. Wirus u niemowląt powoduje objawy zapalenia oskrzeli i zaostrzenie astmy.
 3. Adenovirus. Istnieje kilka tuzinów serotypów tego wirusa. Adenowirus może powodować wiele chorób układu oddechowego. Charakteryzuje się zapaleniem spojówek w połączeniu z zapaleniem gardła. Może również wywoływać zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików.

Zakaźne choroby skóry u dzieci

 1. Noworodków pęcherza. Źródłem tej choroby zakaźnej jest często osoba z bliskiego otoczenia, która ma przewlekłą skórę lub ropne choroby zapalne. Choroba zaczyna się od wysokiej gorączki i pęcherzyków o ropnej zawartości.
 2. Choroba Rittera. Ciężka postać pęcherzycy, która dotyka znacznej części okruchów ciała. Wymaga natychmiastowego leczenia pod nadzorem lekarza, ponieważ jeśli dolegliwość dotknie dziecka w pierwszych tygodniach życia, wówczas możliwy jest zgon.

Letnie choroby zakaźne u dzieci

Liderami wśród chorób występujących latem są infekcje jelitowe u dzieci.

 1. Rotawirus. Infekcja infekuje jelito cienkie. Przekazywane przez nie umyte ręce, niegotowane wody. Jej objawy to wymioty, biegunka, ból brzucha, ogólne zatrucie organizmu.
 2. Dyzynteria. Czynnik sprawczy (Shigella) przedostaje się do organizmu przez brudne ręce, zakażone pożywienie, wodę i wpływa na sigmoidalną okrężnicę. Dziecko traci apetyt, gorączkę i gorączkę, biegunkę.
 3. Salmonelloza. Choroba ta może być zakażona przez zakażone produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład jaja, mięso, mleko. Choroba zaczyna się gwałtownie. Dziecko ma mdłości, zielonkawe, spienione stolce do 10 razy dziennie, dreszcze.
ostre choroby zakaźne u dzieci