Salmonella to szeroko rozprzestrzeniona infekcja, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po roku choroba u dzieci może występować jako rodzaj infekcji pokarmowej, a salmonelloza u niemowląt ma ciężkie postaci - zapalenie żołądka i jelit, zapalenie jelit, tyfus, septyk. Młodzież i dorośli częściej tolerują chorobę w łagodnej postaci. Dzieci starsze niż 5 lat - w wymazanej formie bez wyraźnych objawów.

Natura, rozwój i dystrybucja salmonellozy

Przyczyną infekcji jest zakażenie salmonellą - mobilną bakterią z wici. Za pomocą tej wici przyłącza się do ściany jelita i przenika do komórek, gdzie jest pasożytnicza, przenika do krwioobiegu i rozprzestrzenia się wraz z nią w całym ciele, wpływając na różne narządy. Prowokuje również do powstawania ropnych ognisk w miejscach, w których się osiada.

Istnieje ponad 700 odmian Salmonelli, które mogą powodować choroby u ludzi. Ta infekcja mnoży się w mięsie, maśle, jajach, mleku i produktach z niego. Osoba może częściej zarażać się ze zwierząt, rzadziej ze strony chorego.

Salmonella wchodzi do organizmu dziecka przede wszystkim z pożywieniem - z pokarmami, które nie są ugotowane przed spożyciem.

Salmonelloza występuje przez cały rok, ale jest bardziej aktywna późną wiosną i latem. Jest to spowodowane pogorszeniem warunków przechowywania żywności.

Salmonella w objawach dzieci

U dzieci po 3 latach najczęściej występuje postać salmonellozy żołądkowo-jelitowej, która przebiega tak samo jak toksyna pokarmowa. Objawy salmonellozy u dzieci są bardzo podobne do zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia żołądka i jelit, zapalenia żołądka i jelit. Okres inkubacji trwa od kilku godzin do dwóch lub trzech dni.

  1. Choroba charakteryzuje się ostrym początkiem. Występują nudności, wymioty, gorączka wzrasta do 38-39 ° C. Pojawienie się wymiotów może wystąpić zarówno od pierwszych godzin, jak i później.
  2. Dziecko nie ma apetytu, ból brzucha.
  3. Jest wyraźny letarg.
  4. Skóra zanika, trójkąt nosowo-wargowy staje się lekko niebieski.
  5. Stołek pacjenta jest płynny, o ciemnozielonym zabarwieniu (kolorze błotnistego błota), często z domieszką śluzu, krwi i niewielkiej ilości stolca.
  6. Wkrótce następuje odwodnienie, ciężkie zatrucie, czasami z drgawkami.

Małe dzieci są częściej infekowane przez kontakt i gospodarstwa domowe. Dlatego też najczęstszą postacią choroby są zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie żołądka i jelit. Rozwój choroby następuje stopniowo, w ciągu 3-7 dni mogą pojawić się wszystkie objawy.

Konsekwencje salmonellozy u dzieci

Dzieci z piersiami zwykle chorują w umiarkowanych lub ciężkich postaciach. Wraz z zatruciem i odwodnieniem rozwijają się komplikacje spowodowane obecnością ryb łososiowatych we krwi, w ten sposób infekcja rozprzestrzenia się w organizmie. Istnieje zapalenie płuc Salmonella, zapalenie opon mózgowych, zapalenie szpiku i kości. Dzieci z niedoborem odporności są leczone przez bardzo długi okres do 3-4 miesięcy.

objawy salmonellozy u dzieci

Leczenie salmonellozy u dzieci

W leczeniu salmonellozy u dzieci ściśle zgodnie z zaleceniami specjalisty chorób zakaźnych. Kurs jest indywidualny bez użycia antybiotyków. Głównym sposobem leczenia salmonellozy u dzieci jest dieta i korekta odwodnienia, a także eliminacja toksyn z organizmu. Nie można jeść pełnotłustych i zwierzęcych tłuszczów (z wyjątkiem masła), warzyw o grubym włóknie. Musisz jeść owsiankę i owsiankę ryżową, gotować na wodzie lub bulionie warzywnym, gotowane ryby, gotowane na parze klopsiki, kulki mięsne, galaretki, łagodny ser i twarożek. Z reguły od 28 do 30 dnia od rozpoczęcia diety można przełączyć się na normalną dietę, tak jak przed chorobą.