Z biegiem lat rośnie popularność fermentowanych produktów mlecznych, zwłaszcza kefiru, dlatego prawie nikt nie wątpi w korzyści tego napoju i konieczność jego stosowania. Spróbujmy zrozumieć, jakie dokładnie są korzystne właściwości kefiru dla ciała.

Normalizacja mikroflory

Jedną z właściwości sfermentowanego produktu mlecznego, o którym wszyscy wiedzą, jest zdolność do poprawy stanu normalnej mikroflory jelitowej. Kefir ma tę zdolność, ponieważ zawiera bakterie Lactobacillus niezbędne dla naszego organizmu i jest najdłuższym doskonałym pożywką. Mikroorganizmy z kolei pełnią wiele przydatnych funkcji.

  1. Bakterie kwasu mlekowego znacznie poprawiają jakość trawienia składników odżywczych, częściowo je rozbijając, dzięki czemu są bardziej dostępne dla organizmu człowieka.
  2. Bez udziału korzystnej mikroflory nie można wchłonąć niektórych witamin i minerałów.
  3. Lactobacilli stymulują również pracę naszej odporność .

Ponadto świeży kefir wspomaga usuwanie różnych toksyn z przewodu pokarmowego, ewakuację jelita na czas. Jednak, aby uzyskać maksymalną korzyść z napoju, najlepiej jest go zjeść około godzinę po jedzeniu. Fermentowany produkt mleczny, który jest pijany na pusty żołądek, będzie praktycznie bezużyteczny, ponieważ zawarte w nim mikroorganizmy zostaną zniszczone przez kwaśne środowisko żołądka.

Kefir jako źródło białek i witamin

Są inne fakty, które wyjaśniają, dlaczego dobrze jest pić kefir w nocy. Ten wyjątkowy produkt jest źródłem wysokowartościowych białek i niezbędnych kwasów, które są łatwo trawione. Ponadto kefir zawiera wiele witamin.

  1. Witamina A zapewnia dobry stan skóry, włosów i paznokci, a także konieczne jest utrzymanie normalnej funkcji wizualnego analizatora.
  2. Witaminy z grupy D pomagają wchłonąć sole wapnia i fosforu, dlatego dietetycy uważają kefir za bardzo przydatny produkt dla kobiet w ciąży i dzieci.
  3. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowej syntezy komórek krwi i szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek.
  4. Witamina C , będąc silnym przeciwutleniaczem, spowalnia proces starzenia, stymuluje odbudowę uszkodzonych struktur komórkowych i ścian naczyń krwionośnych.

Usuwanie toksycznych produktów rozkładu z organizmu, poprawa trawienia, przyspieszenie metabolizmu z powodu obecności witamin - to właśnie kefir jest dobry dla utraty wagi. Picie przez lekarzy wielu szklanek mleka kwaśnego przed snem. Na pytanie, czy kefir jest dobry na noc, możesz spokojnie dać pozytywną odpowiedź. Ten napój zawiera bardzo mało kalorii, ale dobrze odżywia, pomagając przetrwać wieczorny głód. Wiele osób interesuje się również tym, czy kefir jest dobry dla wątroby. Zwykle osobom z upośledzeniem funkcji tego ciała zaleca się stosowanie nefrytowego kefiru, jednak należy go wybierać ostrożniej, ponieważ nieuczciwi producenci dodają skrobię do gęstej konsystencji napoju, co oczywiście nie dodaje Czy kefir jest dobry na noc? korzyści.

Możliwe uszkodzenie kefiru

Dowiedzenie się, co jest przydatnego kefirem, należy pamiętać o możliwych negatywnych konsekwencjach jego użycia. Kefir o niskiej jakości lub stracony może być zatruty, więc zawsze sprawdź datę produkcji. Nawiasem mówiąc, produkt mleczny można przygotować w domu. Aby to zrobić, w 1 litrze mleka należy dodać 200 ml jogurtu i odczekać około 12 godzin.

Ze względu na to, że kefir zawiera kwas mlekowy, będzie musiał zostać porzucony przez ludzi, którzy mają zapalenie żołądka o wysokiej kwasowości. Wreszcie, stosowanie kefiru jest przeciwwskazane u dzieci poniżej 1 roku życia, ponieważ ich organizm nie jest jeszcze w stanie wyprodukować niezbędnych enzymów do wchłaniania.