W gotowaniu istnieje wiele sposobów na oddzielenie od siebie żółtek jaj i białek. Pierwsze najczęściej używane są niezależnie do przygotowania kremów i sosy , a drugi - dla beza . Po raz pierwszy w obliczu problemu oddzielania żółtka od białka pojawia się przed tuzinem różnych sposobów, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Jak łatwo jest oddzielić żółtko od butelki z białkiem?

Za najnowocześniejszy i najprostszy uważa się sposób oddzielania składników jajek od siebie za pomocą butelki. W tej metodzie jajko jest najpierw ostrożnie rozbijane na talerz lub miseczkę w celu zachowania integralności żółtka.

Następną rzeczą, której potrzebujesz, jest plastikowa butelka, której ścianki powinny być delikatnie ściśnięte, aby uwolnić trochę powietrza wystarczającego do zatrzymania żółtka. Doprowadź szyjkę sprasowanej butelki do powierzchni żółtka.

Jak łatwo oddzielić żółtko od białej butelki 1

Zwolnij ścianki butelki, aby powietrze wraz z żółtkiem jaja zostało wessane do środka. Teraz delikatnie ściśnij ponownie ścianki butelki, aby przenieść żółtko do innego pojemnika.

Jak łatwo oddzielić żółtko od białej butelki 2Jak łatwo oddzielić żółtko od białej butelki 3

Jeśli często oddzielasz białka od żółtek, warto mieć do tego specjalną jednostkę. Z reguły zastąpienie zwykłej butelki jest elastycznym naczyniem wykonanym z gumy lub silikonu, z tą samą zasadą działania.

Jak łatwo oddzielić żółtko od butelki z białkiem 4

Jak szybko oddzielić żółtko od białka?

Wraz z najbardziej "współczesnym" jest bardziej "starożytna" metoda oddzielania żółtek jaj, idealna dla tych, którzy dosłownie nie boją się zabrudzić sobie rąk.

Tutaj żółtko jaja można natychmiast złapać z pojemnika z rozbitym jajkiem lub natychmiast rozbić na dłoni, pozwalając białku przez palce i zachowując się jak sito.

Jak szybko oddzielić żółtko od białka 1

Nie chcesz zabrudzić sobie rąk? Następnie zainwestuj w specjalne sito, aby oddzielić żółtka. Nie ma to nic wspólnego z konwencjonalnym sitem, z wyjątkiem formy, ale jego duże gniazda pozwalają na pominięcie dużej ilości białka i utrzymanie żółtka w całości.

jak szybko oddzielić żółtko od białka 2

Jak oddzielić biały od żółtka?

Być może najbardziej popularną metodą oddzielania żółtek jest ta, w której skorupa jajeczna jest używana do tej gałęzi. Ta metoda ma oczywistą wadę - ostry pocięty skorupka może łatwo uszkodzić żółtko, ale jeśli dostaniesz rękę, ta metoda będzie najprostsza i najszybsza ze wszystkich opisanych powyżej.

Ostrożnie posiekaj skorupkę, próbując zrobić podział w środku.

Jak prawidłowo oddzielić białko od żółtka 1 1

Rozcieńczyć ściany skorupy, pozwalając, aby większość białka jajka spłynęła.

Jak oddzielić biały od żółtka 2

Zwinąć żółtko z jednej połówki jajka do drugiej, odessać pozostałe białko i przenieść oczyszczone żółtko do osobno przygotowanego pojemnika.

Jak oddzielić biały od żółtka 3Jak oddzielić biały od żółtka 4Jak oddzielić biały od żółtka 5

Jak inaczej właściwie oddzielić żółtko od białka?

Istnieją inne, dość proste, ale nie najbardziej praktyczne sposoby oddzielania żółtek jaj. Jeden z nich pozwala oddzielić żółtka przy pomocy tej samej skorupy jaj, pozostawiając ostatnią całość.

Widelcem widelca zrobić dziurę w górnej, węższej części skorupy jaja. Ostrożnie osuszyć białko przez powstały otwór i przełamać osłonkę, umieścić żółtko w innym pojemniku.

Jak inaczej właściwie oddzielić żółtko od białka 1

Innym sposobem na rozdzielenie żółtka za pomocą prostego leja kuchennego. Przed testowaniem tej metody należy użyć lejka z wystarczająco wąską szyjką, aby żółtko nie pękło i nie przepłynęło po białku.

Wystarczy, że wystarczy rozbić jajko do leja umieszczonego nad szkłem, a następnie obserwować, jak białko szybko i dokładnie łączy się z pojemnikiem. Jeśli zwykły lejek w gospodarstwie nie jest, można go zastąpić ściętym szyjką butelki.

Jak inaczej właściwie oddzielić żółtko od białka 2