Budżet rodzinny to sposób na ogólne zarządzanie dochodami rodzinnymi. Oszczędność rodzinnego budżetu wcale nie jest materialnym ograniczeniem samego siebie i domowników we wszystkich dziedzinach życia, ale umiejętnością właściwego i troskliwego obchodzenia się z pieniędzmi.

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie "Jak zaoszczędzić budżet rodzinny?", Przeczytaj ten artykuł. Zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dla siebie i swojej rodziny, a nawet regularne polepszanie jej dobrostanu, jest dość realistyczne.

Wydatki i dochody lub jak zarobić rodzinny budżet?

Najpierw powinieneś zapoznać się ze strukturą budżetu rodzinnego, ponieważ bez podstawowej wiedzy nie będziesz w stanie właściwie zaplanować tego.

Struktura budżetu rodzinnego obejmuje pozycje budżetu rodzinnego. Dochód budżetu rodzinnego składa się z dwóch głównych pozycji:

  • główny dochód;
  • dodatkowy dochód.

W artykule dotyczącym dochodu podstawowego możliwe jest odniesienie zysku uzyskanego w miejscu głównej pracy każdego członka rodziny. Dodatkowy dochód to zysk, jaki rodzina otrzymuje z dodatkowej pracy, od działalności gospodarczej, inwestycji lub dochodów z użytkowania posiadanego mienia.

Finanse już w budżecie rodzinnym są podzielone na kilka strumieni, lub jak zapewne już odgadłeś kilka pozycji wydatków:

  • bieżące wydatki;
  • koszty akumulacji;
  • fundusz rezerwowy;
  • fundusz rozwoju.

Te pozycje wydatków otrzymane zgodnie z ich głównymi celami, które rozważamy bardziej szczegółowo.Rachunki bieżące są częścią wydatków budżetu rodzinnego, powinny zawierać koszt wszystkiego, czego potrzebujesz: żywność, rachunki za media, tanie ubrania, buty, spłaty pożyczek i tak dalej Część pieniędzy, które są przeznaczone na bardziej poważne i kosztowne cele, takie jak letnie wakacje, drogie zakupy - nazywa się kosztami oszczędności. Fundusz rezerwowy to pieniądze przesunięte na "czarny dzień". Fundusz rozwoju to pieniądze, które twoja rodzina inwestuje w rozwój wszelkich źródeł dodatkowego dochodu.

Analiza budżetu rodzinnego może być dokonana po 3-4 miesiącach uważnej rejestracji wszystkich dochodów i wydatków twojej rodziny, zgodnie z powyższą strukturą.

Teraz, kiedy już wiesz, jaka jest struktura budżetu rodzinnego, możemy zastanowić się, jak zaoszczędzić budżet rodzinny.

Jak prawidłowo zapisać budżet rodzinny?

Dochód to stabilna, jasno określona kwota, którą otrzymujesz za swoją pracę. Przy kosztach wszystko jest inne, mogą być nieograniczone.

Zwróć uwagę na następujące sposoby oszczędzania budżetu rodzinnego i wykorzystania wszystkich lub przynajmniej jednego z nich, takiego, który najbardziej Ci odpowiada.

Sposoby oszczędzania budżetu rodzinnego

Zastosowanie prostych metod oszczędzania pozwala zmniejszyć wydatki rodzinne o 10-25%.

  1. Jeśli masz samochód, używaj go tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Jeśli masz możliwość pójścia do miejsca pracy lub do supermarketu, nie bądź leniwy i nie zaniedbuj go.
  2. Pomyśl o możliwościach oszczędzania energii. Jesteśmy przyzwyczajeni do nie kontrolowania kosztów energii i nie zwracamy uwagi na ogromną liczbę urządzeń gospodarstwa domowego, których użycie można częściowo zaniechać, struktura budżetu rodzinnego lub jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej spróbuj zainstalować energooszczędne żarówki w domu.
  3. Przejrzyj plany taryfowe swoich operatorów komórkowych, ponieważ dosłownie każdego sezonu oferują bardziej przystępną i korzystną taryfę, z przejściem, do którego twoja rodzina może zaoszczędzić od 3 do 5% budżetu rodzinnego.
  4. Nie zaprzeczaj sobie, że reszta idzie do kina, jeździ na łyżwach i pływa w basenie, po prostu rób to, jeśli to możliwe, w dni powszednie. Po pierwsze, w dni powszednie występuje mniejszy napływ ludzi, a po drugie koszt takiego urlopu będzie o 10-15% tańszy niż w weekend.