Kwitnienie wielu roślin to czas nie tylko dla estetów, ale także dla tych, którzy dbają o swoje zdrowie. Suszone rośliny mogą być używane do gotowania. wywary , ale jest jeszcze smaczniejszy sposób na zaopatrzenie się w witaminy i pierwiastki śladowe na zimę. Przygotuj miód z kwiatów mniszka lekarskiego - ten przysmak pomoże poradzić sobie z ARVI, poprawić trawienie, pracę nerek i wątroby. Domowy miód z mniszka lekarskiego pomoże zwiększyć odporność, ponieważ zawiera witaminy C, B, potas, magnez i jod.

Zbieranie kwiatów

Zanim powiemy ci, jak zrobić miód z mniszka lekarskiego, omówmy kilka punktów. Zbiór ziół odbywa się zwykle rano, gdy tylko rosa opadnie, w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego światła słonecznego. W tym przypadku jednak zasady są inne: zbieramy dmuchawiec na słonecznych polanach w okolicy przed południem, kiedy kwiaty są dobrze otwarte. Wybieramy miejsca do zbierania kwiatów z dala od autostrady o dużym natężeniu ruchu, z dala od przedsiębiorstw - najlepiej na wsi. Podczas zbierania kwiatostanów natychmiast próbujemy otrząsnąć się z owadów i usunąć śmieci.

Miód szybko i łatwo

Tak więc dochodzimy do tego, jak zrobić miód z mniszka.

Składniki:

  • biały cukier rafinowany produkowany w krajach WNP - 1,2 kg;
  • woda filtrowana lub destylowana - 1,5 l;
  • cytryna - 3-4 szt .;
  • kwiatostan mniszka lekarskiego leczniczego - około 700 g.

Gotowanie

Przygotowanie miodu z mleczu w domu jest proste, przepis pochodzi od przedrewolucyjnego zielarza. Woda, oczywiście, w tamtych czasach była filtrowana przez specjalne filtry węgiel-krzem, ale można też przejść przez fabryczny. Kwiaty umieszczamy w pojemniku z zimną wodą na około kwadrans, zmieniamy wodę, czekamy na taką samą ilość, ostrożnie wyjmujemy kwiaty. Jeśli jesteś pewien, że w kwiatach nie ma owadów, nie możesz ich myć. Umieścić kwiatostany w misce lub patelni, wlać wodę i gotować nie dłużej niż 5 minut. Zakryj pokrywkę, zawiń ją i opuść. Następnego dnia delikatnie przesącz bulion przez gazę, rozpuść w nim cukier i zacznij gotować na wolnym ogniu - trzy miód z kwiatów mniszka lekarskiego razy przez 5 minut. W ostatnim gotowaniu dodajemy wyciśnięty sok z cytryn. Gorący miód rozprowadzany jest w małych słoikach, skręcany i przechowywany w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Pamiętaj, że miód z kwiatów mniszka lekarskiego jest jeszcze bardziej lekarstwem, rozprzestrzeniającym go na chleb, jak przetwory , nie jest konieczne.

Inny sposób

Jest inny sposób, jak zrobić mniszek lekarski. Proporcje będą takie same, technologia jest inna. Pierwszy etap - gotować syrop, po ugotowaniu około jednej trzeciej, dodać kwiaty, gotować przez 7 minut, filtrować i zwinąć. Jak widać, przygotowanie mniszka lekarskiego jest możliwe dla wszystkich.