Zmniejszona hemoglobina prowadzi do anemii, zmęczenia, osłabienia i zawrotów głowy. Jak podnieść poziom hemoglobiny u dziecka i z jakich powodów może ona zmniejszyć jego poziom?

Dlaczego dziecko ma niską hemoglobinę?

 1. Niedobór hemoglobiny u dziecka może rozwinąć się z powodu niskiego spożycia żelaza w organizmie. Każdego dnia około 5% zapasów żelaza jest usuwanych wraz z kałem. Konieczne jest uzupełnienie ich dobrym odżywianiem.
 2. Przyczyny niskiej hemoglobiny u dzieci często leżą w zwiększonym spożyciu żelaza z powodu krwawienia. U dziewcząt w wieku młodzieńczym krwawienie miesiączkowe może znacznie zmniejszyć ilość hemoglobiny w organizmie.
 3. Podczas karmienia piersią dziecko otrzymuje niezbędną ilość żelaza wraz z mlekiem matki. W sztucznym odżywianiu stosuje się mleko krowie, które wiąże żelazo z nierozpuszczalnymi kompleksami. W związku z tym w ciele niemowlęcia brakuje hemoglobiny.
 4. Choroby takie jak zapalenie jelit, zapalenie żołądka, wrzody żołądka, a także 12 owrzodzeń dwunastnicy mogą prowadzić do zmniejszenia stężenia hemoglobiny. Wszystkie te choroby prowadzą do zmniejszenia powierzchni ssącej błony śluzowej żołądka i jelit. Dlatego żelazo nie jest wchłaniane przez jelita.
 5. Obniżenie poziomu hemoglobiny wynika z braku witaminy B12, która pomaga przenosić żelazo do krwi.
 6. Jeśli podczas ciąży kobieta jest niedożywiona i niedożywiona, jest podatna na przeziębienia, niewystarczająca ilość żelaza jest osadzana w wątrobie dziecka, a brak hemoglobiny obserwuje się bezpośrednio po urodzeniu.
 7. Również naruszenie poziomu hemoglobiny obserwuje się, gdy niektóre toksyczne substancje są zatrute, powodując zniszczenie czerwonych krwinek.

Jak podnieść poziom hemoglobiny u niemowlęcia?

W różnym wieku wskaźnik hemoglobiny we krwi dziecka jest również inny.

Wskaźnik urodzeń - od 180 do 240 g / l.

W wieku jednego miesiąca - od 115 do 175 g / l.

Od dwóch miesięcy do roku - od 110 do 135 g / l.

Od roku do dwunastu lat - od 110 do 145 g / l.

Od trzynastu lat - od 120 do 155 g / l.

Leczenie niskiego poziomu hemoglobiny u dziecka odbywa się za pomocą specjalnych leków zawierających żelazo, co szybko pomoże przywrócić równowagę mikroelementu. Istnieją leki, które mogą zwiększać niski poziom hemoglobiny, nawet u niemowląt, jednak lekarze zalecają, aby więcej pokarmów bogatych w żelazo zostało dodanych do diety niemowląt i matek karmiących.

Produkty zwiększające stężenie hemoglobiny u dzieci

Jak zatem podnieść poziom hemoglobiny u dziecka:

 • zboża i zboża: żyto, gryka, mąka owsiana, fasola, groch, soczewica;
 • mięso i produkty rybne: ryby wszystkich odmian, serce, nerki, białe mięso drobiowe, język wołowy;
 • warzywa: ziemniaki, pomidor, buraki, dynia, cebula, rzeżucha, szpinak, rukola, zielone warzywa, pietruszka;
 • owoce: jabłka, banany, śliwki, granaty, brzoskwinie, gruszki, persymony, morele, pigwy;
 • jagody: żurawina, truskawki, porzeczki, jagody, truskawki;
 • Hemoglobina u dziecka spada
 • soki: granat (nie więcej niż dwa łyki dziennie), marchew, buraki;
 • zmniejszone stężenie hemoglobiny u dziecka można zwiększyć za pomocą czerwonego i czarnego kawioru, owoców morza, suszonych grzybów, żółtka jaja, czarnej czekolady, orzechów włoskich, suszonych owoców i hematogenu.

Produkty zawierające żelazo powinny być stale obecne w diecie zarówno matki karmiącej, jak i dziecka, ponieważ dość trudno jest zwiększyć stężenie hemoglobiny u niemowlęcia. Dlatego, jeśli dziecko ma znaczny spadek stężenia hemoglobiny bez przepisywania leków, jest to niezbędne.