Każda kobieta zgadza się z tym stwierdzeniem, dzieci są naszą radością i smutkiem. Prawidłowa mądrość ludzi, która mówi, że małe dzieci to małe dzieci, a duże dzieci to wielkie kłopoty. W rzeczywistości, czego potrzebuje dziecko? Więc mama była blisko, żeby nie przeklinała mocno dowcipów, żeby mogła kupić czekoladę i lody i tak dalej. Ale z wiekiem pojawiają się inne problemy, bardziej globalne, chłopak nie zwraca uwagi, dziewczyna nie patrzy na mnie, nie ma nic do noszenia dyskoteki, instytut jest wypełniony egzaminem i tak dalej. Ale my wszyscy, małe i duże, jesteśmy zjednoczeni przez jedną prostą rzecz - przeziębienie. I w tym przypadku matka powinna pomóc swojemu dziecku, móc go leczyć lub przynajmniej złagodzić stan. Na przykład coś, co obniży temperaturę, znajdzie lekarstwo na bóle głowy i katar, zmiękczy kaszel. Cóż, jeśli dziecko jest jeszcze bardzo młode, matka powinna wiedzieć, jak prawidłowo umyć nos niemowlęcia. Nauczmy się tego razem.

Pierwsza teoria

Ale zanim przejdzie się do bezpośredniej praktyki, trzeba przestudiować teorię i znaleźć odpowiedzi na następujące pytania.

  1. Czy muszę w ogóle wypłukać nos? Tak, musisz zrobić to umiejętnie, a nie tak. Następnie rozważymy technikę prawidłowego mycia nosa dziecka solą fizjologiczną, w zależności od jego wieku.
  2. Lepiej umyć nos? W tej procedurze dostępnych jest wiele opcji dla różnych środków. Niektóre z nich, na przykład, sól fizjologiczną i wodę morską można kupić w aptece. Inne, takie jak herbaty solankowe i ziołowe, przygotowują się w domu. Nawiasem mówiąc, i wody morskiej, jeśli chcesz, możesz sam gotować. Aby to zrobić, w litrze przegotowanej wody rozpuść 0,5 łyżeczki. sól i sodę i dodać 2-3 krople jodu farmacji. Jeśli używasz soli tylko do płukania, włóż całą łyżeczkę do 1 litra. Ziołowy wywar przygotowany jest w następujący sposób: 1 łyżka. l rumianek, nagietek, pociąg lub inna roślina o właściwościach przeciwzapalnych, wylana na 1 szklankę wrzącej wody. Następnie pojemnik owinięto ręcznikiem i odstawiono na 30-40 minut, przesączono, ochłodzono do temperatury ciała, a następnie przepłukano nos i gardło. Oprócz powyższych środków, nadal można używać furatsilin, to także bardzo pomaga.
  3. Jak często mogę myć nos? To pytanie niepokoi wszystkich, zarówno matki, jak i dzieci. Pierwsi chcą szybko wyleczyć swoje dzieci. Ci ostatni bardzo nie lubią tej procedury i w każdy możliwy sposób unikają jej. Jak często możesz spłukiwać nos? To zależy od stopnia zanieczyszczenia i fazy choroby. Ogólna zasada polega na płukaniu nosa co najmniej 3 razy dziennie, po nocnym śnie, w środku dnia i przed pójściem spać w nocy. A teraz zwracamy się do praktyki.

Jak prawidłowo umyć nos dziecka w domu, w zależności od jego wieku?

Technika mycia nosa u dzieci w różnym wieku różni się znacząco. Oto jak prawidłowo spłukać nos solą lub dzieckiem furatsilin do roku. Na stole leżała cerata. Dziecko położyło się na boku. Z narzędzia weź dwie małe strzykawki "gruszki", które można kupić w aptece i sól fizjologiczną. Przepłucz to nozdrza, które jest bliżej powierzchni stołu. Oznacza to, że jeśli dziecko leży po prawej stronie, umyć prawą dziurkę w nosie. Tak więc, puste gruszki wysysają śluz z nozdrza, a następnie za pomocą innej gruszki z roztworem soli i spłukać. Następnie wyciśnij pustą gruszkę i zassij pozostałą ciecz. Taką samą manipulację wykonujemy na drugim nozdrzu.

Starsze dzieci są traktowane inaczej. Dzieciakowi wyjaśniono istotę procedury, rzucając okiem i dotykając naczynia do mycia, opowiadając sekwencję czynności. Nawiasem mówiąc, do mycia nosa u dzieci od 2 lat i dorosłych można używać nie tylko "gruszki", ale także specjalnego kubka "Dolphin". Następnie do pojemnika wlewa się sól fizjologiczną, dziecko unosi się nad wanną lub zlewem i wygina się pod kątem 90 stopni. Как правильно промывать нос I to jest dokładnie do przodu, w przeciwnym razie woda wpłynie do kanałów ucha. Poproś dziecko, aby wzięło głęboki oddech i wstrzymało oddech, po którym to czasie zostaniesz umyta w jednym z nozdrzy. Płyn musi swobodnie przepływać z drugiego nozdrza. Zrób to samo z drugim nozdrzem. Następnie poproś dziecko, aby trzymało jedno nozdrze, otworzyło mu usta i dobrze wysadziło nos. Powtórz czynność z drugim nozdrzem. Procedura się skończyła.

Możesz nauczyć dziecko mycia nosa na własną rękę, ale pod twoją kontrolą. A co najważniejsze, nigdy nie spłukuj nosa, jeśli jest całkowicie zatkany i nie oddycha. W takim przypadku najpierw należy uzyskać przynajmniej minimalną drożność, a dopiero potem przystąpić do płukania.