W Kościele prawosławnym post przed wielkim świętem Zmartwychwstania Chrystusa jest jedną z najostrzejszych abstynencji. Odmowa pokarmu pochodzenia zwierzęcego, alkoholu i palenia w tym okresie nie jest udzielana każdemu. Jest to szczególnie trudne dla tych, którzy najpierw zdecydowali się oczyścić duszę i ciało, nie znając wszystkich subtelności, jak zachować post przed Wielkanoc .

W rzeczywistości ograniczenia żywieniowe tylko na pierwszy rzut oka wydają się tak przerażające. Wykazując się małą wyobraźnią i cierpliwością, przy pomocy zwykłych produktów możesz stworzyć całkowicie normalną, zdrową i zdrową dietę. Ponadto, jeśli odmawiasz słodyczy, jaj, tłustych, mięsnych i mlecznych produktów, możesz bardzo dobrze poprawić swoje zdrowie i ogólny stan. Jak zachować post przed Wielkanocą, aby nie zaszkodzić waszemu ciału i nie znaleźć wewnętrznej harmonii, powiemy w naszym artykule.

Zasady postu przed Wielkanocą

Jeśli jesteś początkującym i po raz pierwszy zdecydowałeś się na tak poważny krok, jak post, powinieneś dokładnie się przygotować, zarówno moralnie, jak i fizycznie. Na początek wystarczy zjeść co najmniej jeden tydzień lub zostać pełnym wegetarianinem. Następnie można wziąć kilka dni, aby przywrócić ciało. Główną zasadą postu przed Wielkanocą jest dobre zdrowie. Dlatego przed rozpoczęciem długiej abstynencji od jedzenia najlepiej jest przeprowadzić badanie i skonsultować się z terapeutą.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, ile etatu ma przed Wielkanocą. Główny okres nazywany jest Fourthieth i trwa 40 dni. Również jest Wielki Tydzień - tydzień przed niedzielą Chrystusa, jest on również włączony w Wielki Post i 47 dni abstynencji. Zgodnie z zasadami postu przed Wielkanocą, najsurowsze tygodnie są uważane za pierwsze i ostatnie. W tych okresach można jeść tylko raz dziennie (wieczorem). W weekendy można jeść dwa razy (wieczorem i po południu), aby żuć jedzenie olejem roślinnym i pić posiłek z winem.

Dieta we wszystkich pozostałych dniach postu wygląda dość prosto:

  • Poniedziałek, środa i piątek są mile witane. Dopuszcza się surową żywność bez oleju: chleb, warzywa, owoce, dużo wody lub kompotu;
  • Wtorek, czwartek - dni gorących potraw, bez użycia oleju roślinnego.

Istnieją pewne cięcia pod względem odżywiania. Powiedzmy, że w sobotę Łazarza można sobie pozwolić na zjedzenie kawioru, aw Zwiastowanie i Niedzielę Palmową można jeść ryby.

Ponieważ bardzo trudno jest utrzymać post przed Wielkanocą, a dla każdego organizmu to wielki stres, że nie należy obserwować kobiet w ciąży, chorych, dzieci i osób starszych. Ponadto, wojsko, którzy są zaangażowani w ciężką fizyczną lub umysłową pracę, są zwolnieni z abstynencji.

Jedzenie w poście przed Wielkanocą

Od Wielkiego Postu na wiosnę wybór produktów nie podoba się jego różnorodności. Dlatego w przeważającej części w diecie występują: warzywa w puszkach; owoce; pikle; przetwory; suszone owoce; zboża; rośliny strączkowe; orzechy; krakersy; czarny i szary chleb. Jak grzyby, świeże warzywa i owoce, które mogą zasady postu przed Wielkanocą przechowywane przez długi czas, takie jak marchew, kapusta, buraki, cebula, czosnek, jabłka, pomarańcze i mandarynki.

Lista potraw do gotowania w poście przed Wielkanocą może wydawać się zbyt ograniczona, ale jeśli chcesz, możesz ugotować wiele pożywnych potraw i pysznych deserów. Pieczarki pieczone, duszone warzywa w ich własnym soku lub pieprzu faszerowanym mieszanką warzyw i zbóż będzie doskonałym rozwiązaniem na obfity lunch.

Również w postu prawosławnym przed Wielkanocą można zafundować sobie torty owocowe, galaretki, "słodycze" wegetariańskie z suszonych owoców i miodu, różne rodzaje galaretek i wiele innych wegetariańskich przysmaków.