Ciąża kota trwa około 65 dni lub 9 tygodni. Ale ponieważ każdy kot ma swoją własną charakterystykę ciała, ciąża przebiega inaczej, normą jest również czas trwania od 58 do 72 dni.

Kocięta, które urodziły się tydzień wcześniej, często nie są rentowne. U kotów z dużym miotem ciąża trwa nieco krócej, au samic, który jest pod wpływem stresu przed porodem, kocięta mogą pojawić się tydzień później niż się spodziewano. poród .

Pierwsze oznaki ciąży u kota

Nie ma testów ciążowych dla kotów. Jeśli chcesz dokładnie ustalić, czy Twoje zwierzę zaszło w ciążę, możesz wykonać USG lub prześwietlenie. Są to najbardziej niezawodne metody wczesnego diagnozowania ciąży u kotów. Ale robią je po trzech tygodniach przypuszczalnej ciąży. Wcześniej ani lekarz nie będzie w stanie sondować, ani ultradźwięki niczego nie pokażą.

Doświadczeni hodowcy mogą określić przez pośrednie wskazania dotyczące ciąży u kota:

  • kot, który był kotem, natychmiast wraca do domu, gdy wraca do domu, ale jeśli zaczyna krzyczeć po tygodniu, oznacza to, że zawiodły;
  • ruja kota zatrzymał się natychmiast po rozmowie z kotem;
  • jeśli po spotkaniu miłosnym kot jest całkowicie cichy.

Jaka jest ciąża u kotów?

Jednak wszystkie te objawy, oczywiście, sugerują tylko ciążę. Co do zasady, można dowiedzieć się dokładniej o ciąży kota po sutku: po trzech tygodniach po kryciu są one zaokrąglone i stają się różowe, co jest najbardziej zauważalne, jeśli ciąża jest pierwsza. Aktywność kota spada, apetyt znika, czasem rano może nawet wymiotować. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w ciele kobiety. Wszystkie te dolegliwości zwykle znikają w ciągu kilku dni.

Przez okres czterech do pięciu tygodni brzuch kota jest zaokrąglony. Zarodki są już tak dojrzałe, że wyraźnie odczuwalne są w jamie brzusznej. W takim przypadku bądź bardzo ostrożny, ponieważ silna i nagła depresja może spowodować poronienie.

Jak wygląda ciąża u kotów

Po sześciu tygodniach ciąży mnogiej żołądek kota znacznie zwiększa objętość. Po siódmym tygodniu kocięta zaczynają aktywnie poruszać się w brzuchu matki i już czujesz ich głowy. Do ósmego tygodnia kobieta staje się niespokojna, szuka ustronnego miejsca dla przyszłego potomstwa.

W dziewiątym tygodniu ciąży, gruczoły sutkowe kobiety rosną, sutki puchną, z których można wycisnąć kroplę siary - płyn podobny do mleka. Niewielkie uwolnienie z sromu może pojawić się przed samym porodem. W tym okresie kot staje się pasywny. A więc kocięta zaraz się pojawią.