Selkirk Rex to bardzo młoda rasa kotów. Znaleziono przypadkiem w latach 90. XX wieku. Naturalną mutację genu, który spowodował zwijanie się wełny stwierdzono w bezpańskim kociaku w schronisku dla zwierząt. Poprzez krzyżowanie z innymi rasami, ostatecznie powstała rasa Selkirk Rex.

Dziś przedstawiciele tej rasy są znani zarówno z długich, jak i krótkich włosów. Widząc taki cud, niewiele osób może pozostać obojętnych. Te koty są nazywane po wszystkim: niedźwiadki, owce, pudle, ale faktem jest, że pokręcone loki sprawiają, że ta rasa jest wyjątkowa.

Kolor Selkirk Rex dozwolony dowolny, i kolor oczu musi dopasować garnitur wełny. Jednak nie tylko niezwykły kręcony płaszcz przyciąga u tego kota. Jej postać podobno zebrała wszystko, co najlepsze od innych wykwintnych ras.

Natura Selkirka Rexa

Kot tej rasy ma miękkie i spokojne usposobienie. Od ras brytyjskich krótkowłosych, Selkirk porzucił swobodę, to egzotyczny krótkowłosy - żartobliwy, a od Persów - miękkość i przyjemny temperament. Selkirk Rex - kot nie jest nieśmiały, nie skacze od nagłego głośnego dźwięku. Nie boi się innych, uprzejmy i ciekawy. Ten kot nie toleruje samotności, uwielbia być w centrum uwagi i jest bardzo przywiązana do właścicieli. Takie zwierzę z przyjemnością pójdzie do ciebie w twoich ramionach, nie przejmuj się, siedząc na twoich ramionach. Jeśli potrafisz scharakteryzować Selkirk Rex jednym zdaniem, będzie to "nieograniczona miłość do ludzi".

Rasa dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, w tym z innymi kotami. Serkirk nie jest liderem z natury, nie potrzebuje prymatu, nigdy nie pozwoli sobie na arogancję.

W trosce o Selkirk Rex

Kiedy na progu pojawia się kędzierzawy kotek, pierwsze pytanie, które pojawia się w mojej głowie, to jak dbać o wełnę Selkirk Rex. Gruba, poza kręconą wełną z gęstym podszerstkiem, wymaga naprawdę szczególnej pielęgnacji. Konieczne jest czesanie zwierzęcia kilka razy w tygodniu, aby w razie potrzeby się wykąpać. Do pielęgnacji wełny potrzebny będzie specjalny grzebień i szczotka do czesania. Ich twardość dobierana jest w zależności od sierści zwierząt domowych i może być bardziej sztywna lub miękka.

Krótkowłosy Selkirk Rex wymaga znacznie mniejszej dbałości, ale ich wygląd nie powinien być pozostawiony przypadkowi.

Żywienie kota powinno być zrównoważone i posiadać wszystkie elementy śladowe niezbędne dla zwierzęcia. Kocięta wymagają szczególnie witaminy B, która bierze udział w tworzeniu wełny. Nie przekarmiaj zwierzaka, doprowadzi to do otyłości i złego stanu zdrowia.

Koty o gładkich włosach i kędzierzawe Selkirk Rex

Jak wspomniano powyżej, rasa kotów Selkirk Rex jest dość młoda i dlatego w tej chwili wciąż krzyżuje się z innymi rasami podobnego typu. Pomimo tego, że gen odpowiedzialny za kurację jest już znany, kocięta mogą rodzić się nie tylko z kręconymi włosami, ale także z prostymi włosami. Osoby w prostym płaszczu nazywane są Prostą Selkirk. Długowłose kocięta Selkirk Rex rasa kotów Selkirk Rex Urodzili się z mocnym kędziorem, następnie włosy prostują się, a do 9. tygodnia znów stają się kręcone. Kocięta o gładkich włosach również mogą urodzić się kręcone, ale po 11-12 tygodniach ich włosy się prostują. Przyszły typ wełny można znaleźć, patrząc na anteny kota. Gładkie włosy mają proste linie, kręcone dla kędzierzawych.

Możemy śmiało powiedzieć, że Selkirk Rex jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Te koty staną się pełnoprawnym członkiem rodziny, radością dla ciebie i twoich dzieci. Morze pozytywów i miłości, które zwierzę będzie wydzielało, pokryje wszystkie trudności związane z opieką nad tymi młodymi.