W okresie aktywności seksualnej u kotów rozpoczyna się ruja, to jest specjalny stan fizyczny i emocjonalny zwierzęcia. W przeciwieństwie do ruja u psów koty nie mają krwawienia, ale zachowanie zwierzęcia zmienia się dramatycznie. Dojrzewanie u kotów może rozpocząć się od czterech miesięcy i czekać na pierwszą rui kota od około sześciu, czasem od ośmiu miesięcy. Chociaż dokładny początek jest trudny do przewidzenia. Aktywność seksualna kotów zależy bezpośrednio od długości dnia, dlatego koty chodzą w naszych szerokościach geograficznych od lutego do listopada. Czas trwania i początek pierwszej rui każdego kota jest inny, przeciętnie okres ten trwa od 5 do 6 dni i łatwo go określa gwałtowna zmiana w zachowaniu zwierzęcia.

Kiedy kot zaczyna ruja?

W tym okresie nawet najbardziej agresywne zwierzęta stają się delikatne, zaczynają ocierać się o różne przedmioty, mrucząc głośno, zapraszając kota. Jeśli w tym czasie uderzysz zwierzę w grzbiet w obszarze ogona, wtedy kot natychmiast przykucnie na przednich łapach i wygnie jego grzbiet, podnosząc miednicę. Ale oprócz powyższych zmian w zachowaniu mogą pojawić się inne oznaki:

  • przepaść lub niższy apetyt;
  • nie wydaje się nieodłączne od jej agresywności;
  • obrzęk genitaliów;
  • przejrzysty zrzut;
  • częste oddawanie moczu.

Ale u pacjentów z otyłością lub po prostu osłabionych zwierząt, ruja może przejść prawie niezauważona i bezobjawowa. Ale każdy właściciel powinien zawsze pamiętać, że jeśli zauważysz oznaki rui u Twojego zwierzęcia, nie powinieneś natychmiast zanieść go do parowania! Wczesne zapłodnienie może prowadzić do ciężkiego porodu.

Częstość występowania rui u kotów

Koty u kotów przechodzą w różnych odstępach czasu. Zależy od rasy kota, jego odżywiania, siedliska, obecności wielu innych przedstawicieli kotów, stanu zdrowia zwierzęcia, pory roku, czynników środowiskowych. Wraz z wiekiem zmienia się częstotliwość rui u kotów: im starszy kot, tym rzadziej i krócej. Czasami już u bardzo dorosłych kotów może mieć miejsce bez owulacji. Tak więc w jednym kota ruja może odbywać się co miesiąc, a druga tylko dwa razy w roku.

Jak często występują ruzy u kotów?

Oczywiście częsta ruja u kota sprawia wiele kłopotów właścicielom. Ale jego przyczynami mogą być zarówno odchylenia w zdrowiu, jak i wpływ temperamentu lub czynników zewnętrznych. Przede wszystkim należy skontaktować się z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii i zrobić zwierzęciu ultrasonografię jajników, ponieważ takie częste "uroczystości" mogą być wynikiem zmian torbielowatych w jajnikach. Jeśli kot jest w porządku, na częste rui może wpływać własność jego temperamentu. Ponadto w mieszkaniach kotów powszechne jest powtarzanie się rui w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Ponieważ koty, w przeciwieństwie do psów, owulacja jest odruchowa, innymi słowy, kończy się dopiero po pierwsza ruja kota wielokrotne krycie. Dlatego weterynarze zalecają sterylizację domowych kotów, aby uniknąć takiej hormonalnej udręki.

Wznowienie rui u kotów po porodzie

Idealnie, kot rui po poród powinien rozpocząć się nie wcześniej niż 3-4 tygodnie po zakończeniu karmienia kociąt. Ale za każdym razem, gdy robi się na drutach kot, jest niebezpieczny dla jego zdrowia. Najlepszą opcją jest jedna ciąża rocznie. Istnieją jednak przypadki, kiedy kot, z powodu zaburzeń hormonalnych, może zacząć "chodzić" dwa tygodnie po porodzie. Może to być również spowodowane brakiem mleka, trudną porcją lub nawet poronieniem. I jeszcze jeden bardzo ważny punkt: zwróć uwagę na styl życia swojego zwierzaka i jego dietę. Często zdarza się, że częstotliwość wycieku zmniejsza się po karmieniu i zmianie rytmu życiowego, a po porodzie jest ona wznawiana, kiedy powinna, a nie podczas karmienia kociąt mlekiem.