Istnieje ponad 400 ras psów, a każda z nich ma swoją własną charakterystykę. Wiele osób lubi Shar Pei - słodkie psy z dużą ilością fałd na skórze. Są inteligentni, lojalni, zabawni i urocze. Chcesz zostać właścicielem tak wspaniałego psa? Następnie zalecamy zapoznanie się z charakterystyką chińskiej rasy Shar Pei.

Warto zacząć od krótkiej historii rasy. Kiedy pojawił się pierwszy Shar Pei, nie jest to dokładnie znane - dokumentacja hodowców tego okresu została zniszczona. Ale wiarygodny jest fakt, że miały miejsce około 3 tysiące lat temu w Chinach i są potomkami jednej z najstarszych ras bazowych. Początkowo Shar Pei był używany jako pies bojowy, a następnie jako pies myśliwski. Później, w XX wieku, w Chinach, zwierzęta te zostały poddane masowej eksterminacji wraz z innymi zwierzętami domowymi. Od całkowitego zniszczenia rasy uratował ich fakt, że dosłownie kilka ocalałych psów zostało przywiezionych do USA, gdzie profesjonalni hodowcy i amatorzy podjęli wszelkie środki, aby przywrócić rasę. Dzięki nim przetrwały shar pei, zachowując swój egzotyczny wygląd. Dziś są bardzo popularną rasą.

Charakterystyczny pies rasy Shar Pei

Duża głowa Sharpei ma kształt gruszki, czaszka jest szeroka i płaska. Kufa jest szeroka, ma zmarszczki (na czole i policzkach). Szeroko otwarte nozdrza znajdują się na dużym i szerokim nosie. Oczy zwierzęcia są zwykle średniej wielkości, w kształcie migdałów, ciemne. Specjaliści zauważają, że naturalna ekspresja oczu i, odpowiednio, kagańców Shar-Pei jest ponura, smutna. Uszy psa są wysoko osadzone, są małe, grube i mają kształt trójkąta równobocznego. Na końcach uszu są zaokrąglone, ich końce wskazują na oczy.

Język, dziąsła i niebo psa mają niebiesko-czarny odcień, co jest typowe tylko dla Shar-Pei i Chow Chow . Jest to jeden ze znaków, że te dwie rasy mają wspólne korzenie. W zależności od odmiany rasy i koloru, język psa może być fioletowy, fioletowy, lawendowy lub mieć różowe plamy na niebieskim tle.

Ogon Shar-Pei jest wysoki, krótki i cienki, tworzy jeden stromy skręt. Same zwierzęta mają standardy wzrostu od 46 do 51 cm, ważą 18-25 kg.

Najbardziej charakterystyczną cechą Shar Pei jest jej skóra. Jest przesadnie zwinięty z powodu mutacji jednego z genów odpowiedzialnych za skórę. Wełna zwierzę nie ma podszerstka, jest kłujące i twarde, raczej krótkie i wydaje się być w dotyku jak koński płaszcz. Jego długość wynosi od 1 do 2,5 cm.

Kolory Shar Pei są bardzo różne, ale wszystkie dzielą się na dwie grupy:

  • główny - takie psy charakteryzują się obecnością czarnej "maski" na twarzy i tak zwanym pasem na plecach. Kolor sharpeys z tej grupy może być kremowy, czarny, jeleń lub czerwony i jeleń, mahoń, niebieski lub isabella;
  • Zwierzęta z tej grupy nie mają czarnego zabarwienia: są morelowe, czekoladowe, czerwone, fioletowe.

Charakterystyczny charakter Sharpei

Charakter rasy Sharpei1

Opierając się na charakterystyce opisanej powyżej rasy, łatwo jest wyobrazić sobie charakter i temperament Shar-Pei - spokojny, rozsądny. Te psy są zarówno niezależne, jak i lojalne wobec właściciela i jego rodziny. Dorosłe zwierzę ma ostrożny, nieufny stosunek do obcych. Może być przerażony nagłymi ruchami, ze względu na głęboko osadzone oczy. Również przyszli właściciele Shar-Pei powinni pamiętać o konieczności rozpoczęcia wczesnego szkolenia i uspołecznienia zwierzęcia, ponieważ szczenięta Shar-Pei mają skłonność do agresji wobec innych psów. Pokaż psa, "kto jest właścicielem domu", powinien być od najmłodszych lat. W przeciwnym razie Shar Pei zajmie kierownicze stanowisko i znacznie trudniej będzie sobie poradzić z tym upartym i niezależnym zwierzęciem.