Hydrofobia jest tak podstępną i straszną chorobą, że stosunek do niej musi być niezwykle poważny. Zaniedbanie szczepienia w każdej chwili może prowadzić nie tylko do śmierci twojego zwierzaka, ale także do ludzkich ofiar. Zwierzęta mogą zostać zarażone w wyniku ukąszenia kota królika, który trafił do wioski chorego lisa, szopa pracza lub innej istoty o ciepłej krwi. Miejsce ukąszenia lub najmniejsza szczelina może przekształcić się w bramę, przez którą infekcja może się włamać do ciała.

Jak ustalić, czy pies jest chory na wściekliznę?

Istnieje szereg etapów wścieklizny w najbardziej typowej "gwałtownej" formie:

  1. Najpierw jest stadium prodromalne, kiedy psy stają się letargiczne, nie interesuje ich otaczający świat. Inne psy nagle odczuwają miłość do swoich właścicieli i wymagają uczucia. Charakterystyczne objawy choroby to ciągłe ziewanie, chodzenie z otwartymi ustami, przygnębienie, ślina z jamy ustnej jest nieco bardziej niż zwykle.
  2. W okresie manii łatwiej jest zrozumieć, jak określić szał psa po ugryzieniu, ponieważ w tym czasie całkowicie zmieni to zachowanie. Zwierzęta bez powodu uśmiechają się, mogą przegryzać deski lub meble, warczeć na ludzi. Ich ślina jest uwalniana bardzo silnie i jednocześnie wyraźna hydrofobia - chore stworzenia odczuwają strach przed cieczą i nie zbliżają się wcale. Wolą wejść pod kanapę lub zgubić się w szafce. Przy takich zwierzętach trzeba zachowywać się bardzo ostrożnie, psy czasami nie rozróżniają obcych i członków rodziny, pędząc z prędkością błyskawicy na ludzi.
  3. Paralityczna scena wygląda okropnie. Zwierzęta nie jedzą i nie biorą wody, tracą zainteresowanie życiem. Porażenie ma wpływ na krtań i kończyny, a śmierć następuje najczęściej po zatrzymaniu oddychania w trzecim dniu.

W postaciach zwrotnych, czasami występują ulepszenia na kilka dni lub tydzień, ale częściej takie okresy są zastępowane nowymi, jeszcze bardziej poważnymi napadami choroby. Ponadto czasami występuje nietypowa forma wścieklizny, w której nie ma podziału na okresy szczególne. Zanikającym zwierzętom towarzyszy osłabienie, wymioty i biegunka, występuje stopniowo przez dwa, a nawet pięć miesięcy. W tym przypadku dla laika bardzo trudno jest zrozumieć, jak ustalić wściekliznę u takich psów. Kontaktując się ze zwierzęciem z dzikimi lub podejrzanymi zwierzętami, najlepiej skontaktować się natychmiast z lekarzem weterynarii i nigdy nie zaniedbywać szczepień.