Wymioty są nazywane aktem odruchowym, podczas którego cała jego zawartość zostaje usunięta z żołądka. Przyczyny odruchu są kilka. Jeśli są to pojedyncze przypadki, to całkiem możliwe jest ich zaniedbanie. Ale jeśli chodzi o kilka takich działań z rzędu, natychmiast udaj się do weterynarza.

Przyczyny wymiotów u psów

  1. Wymioty u psa po jedzeniu. Pierwszym powodem, najbardziej oczywistym i nieszkodliwym, jest banalne przejadanie się. Śledzić ilość jedzenia, które zwierzę spożywa i nie dawać go więcej, niż powinno być. Są też przypadki, kiedy po krótkim czasie po jedzeniu zaczyna wychodzić z wymiotami. Jest to sygnał, że praca jelit jest zepsuta, a jedzenie po prostu nie dociera do żołądka.
  2. Wymioty psa po zjedzeniu mogą być jednym z objawów zapalenia błony śluzowej żołądka. Po przedostaniu się pokarmu do przewodu pokarmowego zaczyna drażnić ściany żołądka, co prowadzi do odrzutu. Drugim objawem zapalenia błony śluzowej żołądka mogą być wymioty u psa wywołane głodem.
  3. Po zjedzeniu zwierzęcia organizm rozpoczyna aktywną produkcję żółci w jelicie. Jeśli pies ma zapalenie pęcherzyka żółciowego, proces ten doprowadzi do spazmów, bólu i odruchów wymiotnych.
  4. Pies wymiotuje krwią. Ta opcja jest najbardziej niebezpieczna. Jeśli pies wymiotuje krwią, jest to dowód na liczne krwotoki w żołądku lub przełyku. Główną przyczyną może być erozja błony śluzowej, różne choroby zakaźne lub rozpad guza. Jeśli wymioty u psa zaraz po krwawieniu z żołądka, wymioty składają się ze szkarłatnej skoagulowanej krwi. Kiedy krwawienie nie jest tak ciężkie, znajdziesz ciemniejszy kolor. Nierzadko w tak ciężkich przypadkach uciekają się do transfuzji krwi.
  5. Jeśli, oprócz nudności, zwierzę ma zmiany w kolorze błony śluzowej, temperatury lub biegunka jest pewnym znakiem choroby zakaźnej.
  6. Przyczyną wymiotów u psa mogą być różne pasożyty, w tym robaki .

Jak powstrzymać wymioty u psa?

wymioty po jedzeniu

Należy rozumieć, że wymioty u psa nie są specyficzną chorobą, a jedynie objawem. Przed przybyciem lekarza należy przerwać karmienie, a czasem zabronić picia. To tylko pogorszy sytuację i przedłuży wymioty. Jeśli pies prosi o płyn, lepiej pozwolić mu polizać kostkę lodu. To osłabi pragnienie kneblowania.

Jeśli nudności nie występują zbyt często, poproś zwierzaka o wypicie mięty lub bulionu z rumianku zamiast wody. Możesz również podać dowolne dostępne sorbenty: węgiel aktywny, enterosgel. Jeśli wymioty u psa są ciągłe i przedłużone w celu leczenia, możliwe jest wstrzyknięcie go cewą krwi