Większość właścicieli psów oczywiście opiekuje się swoimi zwierzętami domowymi, ściśle monitoruje stan zdrowia psa, stara się przestrzegać wszystkich warunków przetrzymywania. Dlatego wielu właścicieli jest przekonanych, że ich domowe czyste zwierzę nie może mieć robaków. Chociaż według statystyk około 70% psów domowych jest zarażonych robakami. Nie chodzi o nieodpowiedzialność właścicieli, ale o to, że w nowoczesnych warunkach miejskich niezwykle trudno jest uniknąć infekcji, nawet psów, które prowadzą wyłącznie styl życia w domu. Jaja robaków są obecne niemal wszędzie - w glebie, wodzie, powietrzu, roślinach, pomieszczeniach, na ubraniach i butach itp. Pomożemy Ci zrozumieć, co zrobić, jeśli pies ma robaki.

Najpierw przyjrzyjmy się najczęstszym typom robaków u psów:

  • okrągłe lub nicienie;
  • płaskie: tasiemce lub cestody (łańcuchy);
  • przywry lub przywry.

Znaki robaków u psów

Nasilenie i nasilenie objawów inwazji robaków u psów może być różne w zależności od ogólnego stanu zdrowia, wieku i wielkości psów oraz rodzaju robaków. Ale na ogół są podobne: pies ma biegunkę lub zaparcie, wymioty, często piany lub żywe pasożyty, słaby apetyt lub utratę apetytu podczas utraty wagi u psa. Również robaki mogą wywoływać zapalenie skóry, pies staje się ospały i siedzący, a wełna przygasa.

Szczenięta lub osłabione psy wykazują te same objawy, tylko że są bardziej intensywne, a pasożyty powodują więcej szkód dla ich ciała. Szczenięta mają również spuchnięty brzuch. Jeśli czas nie usunie robaków, szczenięta mogą szybko umrzeć. Robaki u ciężarnych psów mogą prowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego szczeniąt i niekorzystnie wpływać na ich wzrost i rozwój. Dlatego przed lepkością konieczne jest odrobaczenie psa.

Między innymi musisz wiedzieć, że tylko połowa gatunków robaków u psów może być przenoszona na ludzi. Dlatego traktuj ten problem z całą powagą.

Jak zdobyć robaki od psa?

Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego zwierzaka, warto zacząć od okazania go weterynarzowi, ponieważ mogą to być objawy zupełnie różnych chorób. Najlepiej również, aby specjalista polecił ci dokładnie, jaki lek należy leczyć robakami Twojego psa, biorąc pod uwagę wiek i rasę. Leki przeciwpasożytnicze najlepiej podawać z mięsem mielonym, ściśle przestrzegając wymaganej dawki. Należy pamiętać, że masywna śmierć i rozkład robaków w jelitach psa może prowadzić do zatrucia, więc leczenie zwykle uzupełnia się oczyszczającą lewą. Zaleca się powtórzyć całą procedurę w ciągu dwóch tygodni.

Zapobieganie robakom u psów

W warunkach wysokiego prawdopodobieństwa zakażenia robakami szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię zapobiegania swojemu psu. Aby to zrobić, co najmniej dwa lub trzy razy w roku, aby odrobacz psa specjalnymi przygotowaniami. Wraz z tym, nie zbędne Znaki robaków u psów ogólne leczenie przeciwpasożytnicze.

Warto również zadbać o to, aby pies nie podnosił niczego z ziemi ani nie pił z kałuż i innych zbiorników wodnych podczas spaceru. Postaraj się chronić swojego zwierzaka przed komunikacją z nieznanymi psami, a zwłaszcza z bezpańskimi psami. Nie podawaj swojemu zwierzęciu surowej ryby, ponieważ jest ona najczęściej zakażona pasożytami.

Zgodność z tymi nie tak skomplikowanymi regułami pozwoli ci, jeśli nie wykluczyć, przynajmniej zminimalizować ryzyko zarażenia się robakami przez psa.