Ulubiona mysz Rémy'ego i początkujący kucharz Linguini z kreskówki "Ratatouille" stworzyli prawdziwe cuda w kuchni. Wrażliwy nos Remi i ostro zaostrzone noże kuchenne, które natychmiast wycięły wszystkie produkty, pomogły im w tym. Jak wybrać nóż kuchenny, aby produkty pokrojone w nim wyglądały tak pięknie, jak w restauracji z trzema gwiazdkami Michelin?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze noża, jest cel funkcjonalny. Jeśli założymy, że nóż zostanie użyty do cięcia, czyszczenia, rozdrabniania itp., Lepiej wybrać tak zwany nóż uniwersalny (gotować). Wyróżnia się długim (od 13 do 30 cm) i szerokim ostrzem.

Jak wybrać nóż kuchenny?

Lepiej mieć w domu oddzielny nóż do krojenia chleba i mięsa. Noże do chleba wyróżniają się długim cienkim ostrzem z krawędzią serrette (nie pozostawia okruchów). Noże mięsne występują w wielu postaciach:

  • nóż do stek ma sztywne ostrze, które ułatwia oddzielanie mięsa od kości;
  • Natomiast krajalnica lub nóż filetowy wyróżnia się cienkim i długim ostrzem. Ten nóż jest łatwy do cięcia mięsa i ryb w cienkie plasterki;
  • noże tnące mają szerokie ostrze, służące do cięcia mięsa i ryb;
  • Nóż-topory z mocnym ostrzem służą do cięcia kości lub mięsa podczas zamrażania.

Noże do krojenia warzyw mają również szerokie ostrze, ale bardzo cienkie. Są wygodne do cięcia zieleni.

Krótkie fantazyjne noże są zwykle używane do czyszczenia.

Wybór noża do sera zależy od preferowanych odmian: miękki ser kroi się nożem z otworami, dzięki czemu ser nie przywiera do powierzchni noża; Twardy ser kroi się nożem z równomiernie rozłożonymi zębami. Istnieją noże dwuręczne do cięcia główek sera, a nawet sery topór.

Jakiej stali wybrać nóż?

Lepsza klasyfikacja materiałów na noże zachowuje stal nierdzewną. Czasami jest pokryty teflonem. Najbardziej trwałe i mocne noże wykonane są ze stali poprzez kucie. Koszt takich noży jest znacznie wyższy niż w przypadku blachy stalowej.

Ceramiczne noże zajmują drugie miejsce na popularności. Ceramika cyrkonowa spokojnie wytrzymuje różnice temperatur, nie tracąc ostrości ostrzenia. Za pomocą tego noża można łatwo ciąć bardzo gorące potrawy dosłownie z piekarnika.

Jak wybrać nóż według producenta?

USA produkuje noże stosunkowo niedawno, ale w Ameryce istnieje wiele firm produkujących noże, a stała konkurencja zmusza producenta do ciągłego poszukiwania nowych technik produkcji i poprawy jakości produktów. Dlatego noże Buck Knives, Gatco Timberline, Emerson, Leatherman, Sog, Kershaw, Microplane powinny zwrócić uwagę.

jak wybrać odpowiedni nóż

Niemcy słyną z jakości stali, a historia produkcji niemieckich noży trwa ponad jeden wiek. Dziś każdy mistrz ma swoje sekrety, które sprawiają, że produkt jest trwały, odporny na zużycie i nienagannie piękny. Znani niemieccy producenci noży: Wuesthof, Boker, Gude, Zwilling JA Henckels, Fissler.

Japonia jest jednym z najlepiej sprzedających się noży. Jak wybrać nóż wykonany w Japonii? To bardzo proste: zaufaj producentom, którzy od stuleci doskonalili kunszt. Na przykład Global, Kanetsugu, Kyocera, Samura, Kasumi, Global, Masahiro.