Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej ukochanych świąt wielu ludzi w różnych częściach świata. Charakteryzuje się pewną osobliwością w każdym stanie, ale wszędzie jest rozdrażniony sakrament i magia, o której wierzą zarówno dzieci, jak i dorośli. Taki kraj europejski, jak Niemcy, nie jest wyjątkiem, a jego mieszkańcy przypisują Boże Narodzenie do najważniejszych świąt w roku.

Historia obchodów Bożego Narodzenia w Niemczech rozpoczęła się od niepamiętnych czasów. Święto to poświęcone jest radości narodzenia Jezusa Chrystusa. A ponieważ żaden historyk nie może ustalić daty tego wydarzenia, nie jest możliwe ustalenie dokładnej daty rozpoczęcia uroczystych obchodów w tej sprawie.

W Niemczech istnieją ciekawe i liczne tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia. Najważniejsze z nich to długie procedury i specjalne rytuały poświęcone przygotowaniom do tego święta.

Kiedy w Niemczech obchodzone są Święta Bożego Narodzenia?

W rzeczywistości Święta Bożego Narodzenia w Niemczech są obchodzone, gdy cała rodzina zbiera się przy stole wieczorem 24 grudnia. Święto przypada 25 grudnia z obowiązkową kontynuacją następnego dnia. Przygotowania do niego trwają jednak cały miesiąc, a główną tradycją obchodzenia Bożego Narodzenia w Niemczech jest Adwent, który rozpoczyna się pod koniec listopada, jest to tak zwane surowe stanowisko przedświąteczne i okres przystosowywania się do sakramentu święta. W tej chwili ludność Niemiec czeka na radość przyszłych wydarzeń, refleksję nad głównymi nakazami religijnymi. I właśnie w okresie Adwentowym główne symbole tego wielkiego święta zaczęły pojawiać się na ulicach kraju i każdej niemieckiej rodzinie.

Główne symbole Bożego Narodzenia w Niemczech

Boże Narodzenie wieniec

Jednym z głównych symboli Bożego Narodzenia w Niemczech. Pojawia się w domu z początkiem Adwentu i składa się z pachnących gałęzi sosny i 4 świec. W każdą niedzielę przed świętem świeci się inna świeca.

Elegancka choinka

Wybrała i ubrała całą rodzinę. W Niemczech zwyczajowo dekoruje się drzewa noworoczne, dlatego w domach i na ulicach drzewa migoczą kolorowymi girlandami i zabawkami. Zwłaszcza w świątecznej dekoracji czczono zielone i czerwone kolory, które są symbolami odpowiednio nadziei i krwi Chrystusa.

Liczne targi

Niemcy charakteryzują się wielkimi festiwalami i festynami bożonarodzeniowymi, odbywającymi się we wszystkich częściach kraju. Sprzedają biżuterię do domu, słodycze, tradycyjne drinki. Z reguły na targach kupują prezenty przyjaciołom i krewnym, ponieważ Niemcy często hojnie dają prezenty dla bliskich w Boże Narodzenie.

Gwiazdka świąteczna

Symbolem Bożego Narodzenia w Niemczech jest domowa roślina wilczomlecza, która kwitnie bardzo pięknie i co do zasady zdarza się w grudniu. Kwiaty w kształcie przypominają gwiazdę, stąd nazwa symbolu.

W Wigilia czyli wieczorem przed świętami Bożego Narodzenia rodziny niemieckie Dania na Boże Narodzenie w Niemczech zazwyczaj idą do domu po nabożeństwie. Obchody odbywają się przy obfitym stole i wokół choinki. Dania na Boże Narodzenie w Niemczech wyróżniają się wyrafinowaniem i różnorodnością smaków. Integralnym atrybutem wakacji jest specjalny świąteczny placek - Stollen. Składa się z krótkiego ciasta, rodzynków, przypraw i orzechów. Również na stole są zawsze obecne dania rybne i mięsne, czerwone wino.

Niezapomniane wrażenia i przyjemne prezenty przez długi czas opuszczają Święta Bożego Narodzenia w pamięci wszystkich mieszkańców Niemiec i gości tego pięknego kraju.