Rocznie przez ostatnie dwieście lat Niemcy Festiwal Piwa (lub festiwal piwa, jak lubisz) - Oktoberfest. Co można powiedzieć o tym święcie? To najbardziej piwo i najbardziej masywne święto na naszej planecie. W końcu około 6-7 milionów osób - fanów piwa ze wszystkich krajów - co roku uczestniczy w tym święcie.

Święto Oktoberfest

A teraz wszystko jest w porządku w związku z festiwalem piwa Oktoberfest. Jak już wspomniano, historia święta trwa od dwustu lat. Po raz pierwszy taka akcja odbyła się w połowie października 1810 roku. Powodem tego była ceremonia zaślubin księcia koronnego i księżnej Teresy z Saksonii. Na cześć młodzieży odbyła się wielka uroczystość z udziałem strażników konnych i armii Bawarii. Święto trwało tydzień i król bardzo go lubił. W przypływie uczuć dowodził łąką, na której odbywały się masowe uroczystości, aby nadano jej imię od narzeczonej i corocznie organizować festiwal.

Tu, na łące Theresienwiese, do dziś odbywają się październikowe święta ludowe (tłumaczenie z niemieckiego Oktoberfestu). Oto pierwszy punkt orientacyjny: gdzie jest Oktoberfest? - w Monachium, na łące Teresy.

Daty Oktoberfest

Teraz kolejny, tymczasowy, punkt orientacyjny - kiedy mija Oktoberfest. W tamtych czasach był 12 października (w niektórych źródłach, 17 października). Kilkakrotnie święto musiało być odwołane z różnych powodów. Od 1904 r. Tradycją jest organizowanie festiwalu pod koniec września i na początku października (w Monachium w tym czasie korzystniejsza pogoda). Dlatego, gdy wybierasz się na Oktoberfest, pamiętaj o datach: początek festiwalu przypada na 20 września, czas trwania to dwa tygodnie. Ale koniec wakacji - pobożnie przestrzegana tradycja - ostatnia niedziela ekstrawagancji z piwem powinna z pewnością nastąpić w październiku.

Posiadanie samego święta wiąże się również z przestrzeganiem wielu tradycji. Oczywiście, w dniu otwarcia, o godzinie 12 po południu, burmistrz Monachium odkorkowuje pierwszą beczkę z okrzykiem "Uncorked!". Tej akcji towarzyszy dwunastokrotna siatkówka armatnia - święto się zaczęło! I poprzedza ceremonię otwarcia pierwszej barykadalnej procesji właścicieli namiotów piwnych, które są zainstalowane na łące Teresy. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami festiwalu, tylko browar monachijski może uczestniczyć w Oktoberfest. Każdy z tych browarów ma własny namiot, którego zarządzanie często staje się wieloletnią rodzinną tradycją. Każdy namiot (browar) ma swoją własną charakterystykę. Na przykład piwo jest butelkowane z prawdziwych beczek dębowych tylko w namiocie Augustiner. W innych browarach używać metalowych beczek wyłożonych deskami. Namiot Fischer słynie z przyrządzania bawarskiego przysmaku - ryby (zazwyczaj pstrąga), pieczonej na patyku. Z tym namiotem wiąże się niezwykła tradycja - w drugi poniedziałek festiwalu gromadzą się tutaj mniejszości seksualne. A dzięki słynnej na całym świecie markę piwa Hofbrau, najpopularniejszym namiotem piwnym wśród turystów jest namiot z tego browaru. Jest to również największy namiot na festiwalu, o powierzchni 7000 m2.

Kilka interesujących faktów. Za dwa tygodnie Oktoberfest "pije" około 7 milionów (!) Litrów piwa, "zjada" około 600 000 kiełbasek i tyle samo smażonych kurczaków, 65 tysięcy zwojów wieprzowych i 84 byków upieczonych na rożnie.

Nie każdy wie, że Oktoberfest odbywa się w Berlin . Tutaj także głównym elementem wakacji jest pyszne piwo. A oprócz tego - kilometry smażonych kiełbasek i pierników, które często nie jedzą, ale zostawiają pamiątkę.

Niezależnie od tego, gdzie odbywa się Oktoberfest - w Monachium czy w Berlinie - zawsze pozostaje wyjątkowym świętem dla ciała i duszy.

Oktoberfest w Niemczech1Oktoberfest w Niemczech2Oktoberfest w Niemczech3
Oktoberfest w Niemczech4Oktoberfest w Niemczech5Oktoberfest w Niemczech6
Oktoberfest w Niemczech7Oktoberfest w Niemczech8Oktoberfest w Niemczech9