Okres ciąży w życiu kobiety jest poważnym testem dla jej ciała. Restrukturyzacja hormonalna, powiększony brzuch, a także dodatkowe funty wprowadzają własne poprawki. Wpisana w ten sposób nadwyżka na okres ciąży dziecka nie zawsze może zostać odrzucona, a jeśli tak, to z reguły poprzez ścisłe diety i wysiłek fizyczny. O wiele skuteczniej zajmiemy się tym z wyprzedzeniem i podejmiemy środki, aby nie za bardzo się nabrać podczas ciąży.

Duży wzrost masy ciała podczas ciąży jest obarczony nie tylko problemami estetycznymi (otyłość i rozstępy na skórze). W szczególności nadwaga może prowadzić do problemów z planem somatycznym (nadciśnienie, odmiedniczkowe zapalenie nerek), a także powodować duży rozmiar płodu, co może znacznie komplikować przebieg ciąży i poród. Dlatego każda przyszła matka powinna zadbać o to, aby nie uzyskać nadwagi w czasie ciąży.


Norma przyrostu masy ciała w ciąży

O tym, że waga jest uważana za zbyteczną, decyduje ginekolog, który ogląda ciężarną kobietę w każdym indywidualnym przypadku. Średnia stopa przyrostu masy ciała podczas ciąży wynosi 8-12 kg. W przypadku braku masy ciała, normalna ciąża będzie uważana za wzrost w zakresie 10-15 kg, z nadwagą - 5-8 kg. Oznacza to, że tempo przyrostu masy ciała w czasie ciąży zależy od tego, ile kobieta zważyła przed nią. W przypadku dużego wzrostu lekarz może zalecić dietę, aby pomóc kobiecie schudnąć w czasie ciąży.

Jak nie przybrać zbędnej wagi podczas ciąży?

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie rozwiąże pytanie: "Jak nie powiększać tkanki tłuszczowej podczas ciąży?".

  1. Częste posiłki w małych porcjach. Podczas ciąży nie należy przeładowywać żołądka dużymi porcjami. W przeciwnym razie nadmiar jedzenia trafi do rezerw tłuszczu na bokach i do karmienia dziecka. Ponadto duże porcje są obarczone występowaniem zgagi u kobiety w ciąży, co również jest dość nieprzyjemne.
  2. Regularne spacery na świeżym powietrzu są jednym z głównych asystentów, jak nie wrócić do zdrowia w czasie ciąży. Przyjmowanie tlenu do organizmu przyspiesza procesy metaboliczne, wspomaga spalanie tłuszczu i poprawia krążenie krwi.
  3. Umiarkowane ćwiczenia w formie ćwiczeń z jogi dla kobiet w ciąży, a także wykonywanie prostych czynności domowych, prowokują konwersję nadmiaru kalorii w energię i jej spalanie, co również zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze.
  4. Właściwy tryb snu i czuwania. Pełny sen, aw niektórych przypadkach dodatkowy dzień (jeśli jest taka potrzeba) zapewniają normalny przebieg procesów metabolicznych w przetwarzaniu kalorii. Obdarty i nieodpowiedni odpoczynek dla kobiety w ciąży, a także nerwowy nadmierny wysiłek mogą powodować zaburzenia w układzie hormonalnym i trawiennym oraz powodować otyłość.
  5. Wykluczenie z diety niedozwolonych pokarmów jest jednym z ważnych warunków, aby nie uzyskać nadwagi w czasie ciąży. W tym okresie należy powstrzymać się od jedzenia fast foodów, maślanych potraw, ostrych i przesolonych potraw, sody, frytek itp.
  6. Wielki przyrost masy ciała w ciąży
  7. Prawidłowy schemat picia. Stosowanie czystej wody artezyjskiej w ilości 0,8-1,5 litra na dzień, a także preferowanie jej herbaty i kawy w czasie ciąży pomaga usunąć toksyny z organizmu.
  8. Regularne ważenie. Normalny uważa się za wzrost o 250-350 g na tydzień. Codzienne ważenie pozwala kontrolować proces przybierania na wadze i na bieżąco śledzić przyczyny jego korekty.

Jak schudnąć podczas ciąży?

W sytuacjach, w których kobiety przybierają na wadze w czasie ciąży, lekarze radzą się umówić wolne dni . Raz w tygodniu kobieta organizuje dzień "jabłka" lub "kefiru". Jeśli przyczyna nadwagi leży w obrzęku, dostosowuje się jej reżim picia. W poważnych przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia kobiet i przyszłego dziecka, można przepisać leki moczopędne, zastrzyki i układy. Problem "jak zmniejszyć masę ciała podczas ciąży" ma swoje własne subtelności ze względu na specyfikę tej sytuacji, dlatego powinien zostać rozwiązany wspólnie z lekarzem-ginekologiem.