Jajka są jednym z najczęściej używanych i dostępnych produktów spożywczych, z których można zrobić różnorodne dania.

Ile białek znajduje się w gotowanym jajku?

Jajo składa się z białka i żółtka, które mają wiele korzystnych substancji. Ilość białka w jajku jest ponad dwa razy większa od żółtka. Ilość białka w gotowanym jajku zależy od wielkości kurzego jaja, ale średnia wynosi około 6 gramów. Żółtko zawiera również białko, około 4%.

Białko jaja to w większości woda. Aby zrozumieć, ile białka w gotowanym jajku trzeba wiedzieć, ile białka w 100 gramach.

Ilość protein, tłuszczów i węglowodanów w gotowanym jaju rozkłada się w następującym procencie: 12,7% białka, 10% tłuszczu i 1% węglowodanów. Dlatego zawartość białka w gotowanym jajku nie jest tak wielka.

Białko jaja zawiera wiele składników organicznych, białka i aminokwasy . Tak więc białko wpływa bezpośrednio na pełne funkcjonowanie organizmu. Białko jaja nie zawiera cholesterolu i jest łatwo wchłaniane przez organizm. Enzymy, które są częścią białka, poprawiają funkcjonowanie mózgu i przyczyniają się do odmłodzenia komórek, ponieważ odżywiają je energią.

Białko jest produktem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 47 kalorii. Kaloryczność białka w jednym jajku może być różna, wszystko zależy od wielkości jaja. Ponadto liczba kalorii różni się w zależności od sposobu gotowania jaj. W przeciwieństwie do smażonego jajka, gotowane jajko nie traci swoich korzystnych właściwości, a jego zawartość kaloryczna wynosi 79 kcal na 100 gramów produktu, podczas gdy wartość energetyczna smażonego jajka osiąga nawet 179 kcal.

Białko jaja jest tak zdrowe, że jest zawarte ile białka gotuje się w jajku nawet w diecie w celach terapeutycznych i profilaktycznych, a także w diecie profesjonalnych sportowców.

Białka w jajkach przepiórczych

Jaja przepiórcze są doskonałym analogiem kurzych jaj. Ze względu na małe rozmiary jaj przepiórczych jego zawartość białka jest nieco mniejsza i wynosi 11,9%. Ma więcej aminokwasów, składników odżywczych i wielu innych składników odżywczych. Na przykład ilość witaminy A w jajku przepiórczym jest większa niż w kurczaku w całości dwa razy. Jaja przepiórcze hipoalergiczne, dlatego często są wprowadzane do diety osób skłonnych do alergii. Należy je również spożywać w diecie oraz u osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Białko, które jest w składzie tych jaj, jest aktywnie wykorzystywane przez sportowców do budowy mięśni.