Indeks glikemiczny oznacza zdolność węglowodanów do zwiększania poziomu cukru we krwi we krwi (tak zwany proces hiperglikemii). Im więcej hiperglikemii, tym większy indeks glikemiczny węglowodanów zawartych w tych produktach.

Indeks glikemiczny żywności

Indeks glikemiczny produktów jest pożądany, aby uwzględnić je w każdej diecie mającej na celu zmniejszenie masy ciała lub poprawę stanu organizmu. Co musisz wiedzieć o przygotowaniu takiej diety? Pod względem wielkości indeksu glikemicznego wszystkie węglowodany są zwykle dzielone na "złe" i "dobre".

Wysoki indeks glikemiczny różni tak zwane "złe" węglowodany. Są odpowiedzialni za nadwagę i pokonanie poczucia zmęczenia. "Złe" węglowodany są szybko wchłaniane przez organizm i mogą mieć najbardziej nieprzewidywalny wpływ na nasz metabolizm.

Następujące produkty spożywcze wyróżniają się wysokim indeksem glikemicznym: wysokogatunkowe produkty makaronowe, dżem, kantalupa, banany, buraki, biały chleb z wysokogatunkowej mąki, brązowy chleb, ryż rafinowany, kukurydza, ciastka, gotowane ziemniaki, batony, muesli, cukier , płatki kukurydziane (popcorn), marchew, miód, natychmiastowe puree ziemniaczane, pieczone ziemniaki, słód, glukoza. Przeczytaj więcej w poniższej tabeli.

wysoki indeks glikemiczny

Niski indeks glikemiczny ma "dobre" węglowodany. W ich składzie znajdujemy również dużą ilość witamin, soli mineralnych i pierwiastków śladowych. "Dobre" węglowodany prawie nie mają negatywnego wpływu na nasz metabolizm. Te węglowodany są wchłaniane przez organizm tylko częściowo i dlatego nie mogą powodować znaczącego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jednocześnie dają nam długie uczucie sytości, zmniejszając uczucie głodu. W związku z tym dieta, która obejmuje żywność o niskim indeksie glikemicznym, będzie dla nas najbardziej przydatna.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym to: grzyby, cytryny, pomidory, zielone warzywa, soja, fruktoza, gorzka czekolada zawierająca 60% kakao, owoce w puszkach bez cukru, świeże owoce, świeży sok owocowy bez cukru, chleb żytni, ciecierzyca, soczewica, fasola sucha, produkty mleczne, pieczywo pełnoziarniste, suchy groszek, kolorowa fasola, pełnoziarniste produkty makaronowe, płatki owsiane, groch, brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb z otrębami. Więcej produktów w poniższej tabeli.

niski indeks glikemiczny

Żywność o wysokim indeksie glikemicznym - "złe" węglowodany - niepożądane są jednocześnie z tłuszczami. To wywołuje zaburzenie metaboliczne, a znaczna część zużytego tłuszczu jest przechowywana w organizmie.

Aby dieta oparta na indeksie glikemicznym była dla Ciebie najbardziej skuteczna, należy pamiętać, że tłuszcze są również podzielone na dwie grupy - zwierzęce i roślinne. W tym przypadku istnieją tłuszcze, które zwiększają nasz poziom cholesterolu - tak zwane tłuszcze nasycone. Spotykamy je w tłustym mięsie, produktach wędzonych, Indeks glikemiczny produkty mleczne, śmietanę i oleje palmowe. W diecie o niskim indeksie glikemicznym te tłuszcze nie pasują w żaden sposób.

Istnieją tłuszcze, które praktycznie nie mają związku z powstawaniem cholesterolu. Występują w jajach, ostrygach i mięsie drobiowym bez skóry. Do tej grupy należy również olej rybi, który może obniżyć ilość trójglicerydów we krwi, blokując w ten sposób występowanie zakrzepów krwi i chroniąc nasze serce.

I na koniec, niektóre tłuszcze mogą obniżyć poziom cholesterolu. Takie tłuszcze znajdują się we wszystkich olejach roślinnych. Dobre węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, warto połączyć je z tłuszczami z dwóch ostatnich grup.