Kiełbasa domowej roboty jest dobra, ponieważ wiemy, co w niej wkładamy. Prawidłowo ugotowane domowe kiełbaski z reguły są nie tylko smaczne i zdrowe, ale również bardzo korzystne, szczególnie dla mieszkańców obszarów wiejskich i małych osiedli, które hodują domowe zwierzęta i drób. Gotowanie kiełbasy w domu nie jest tak trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, oczywiście, jeśli stosujesz się do określonej technologii i przepisu kulinarnego. Do gotowania, oprócz produktów do nadzienia, potrzeba więcej oczyszczonych wnętrzności (które można kupić na rynku) i specjalnej dyszy do maszynki do mięsa (sprzedawanych w sklepach). Odpowiedni jest również specjalny naturalny płaszcz proteinowy do domowych kiełbas.

Co to jest gotowana kiełbasa?

Z reguły kiełbasa jest wytwarzana z mięsa, ale w niektórych odmianach stosuje się również słoninę, ziemniaki i podroby, krew i zboża. Do przygotowania kiełbas wątrobowych należy stosować różne surowce (wątroba, płuca, blizny, serce, nerki, płuca), które nie nadają się do wędzenia, wędzonek i gotowanych kiełbasek domowej roboty. Wykorzystywane są również surowce uzyskane w wyniku przeżycia mięsa (produkty te wymagają długiego gotowania).

Kiełbasa wątróbka

Tak, wątroba wieprzowa domowej roboty kiełbasa (najprostszy przepis).

Składniki:

  • około 2,5-3 kg wątroby wieprzowej;
  • 2,5 kg tłuszczu wieprzowego (wnętrze);
  • 1-2 łyżki soli;
  • 20 g mielonego czarnego pieprzu;
  • 1-2 łyżki suchych przypraw (do smaku);
  • oczyszczone i wyprane wnętrzności.

Przygotowanie:

Najpierw przygotuj wątrobę: usuń z niej kanały żółciowe, zanurz je we wrzącej wodzie i gotuj prawie aż do ugotowania, a następnie ochłodź. Pozwól, aby ostudzona przegotowana wątroba przechodziła przez maszynę do mięsa z małym grillem i tłuszczem. Dodaj do zmielonej soli, pieprzu i innych przypraw. Wszystkie dobrze zagnieść ręce. Jeśli nadzienie jest zbyt suche, dodaj odrobinę bulionu lub masła do plastyczności. Teraz możesz wysmarować to mielone jelita przez maszynę do mięsa za pomocą specjalnej dyszy. W trakcie napełniania parujemy kiełbasę w kilku miejscach sznurkiem do gotowania, w przybliżeniu równych odstępach czasu (dobrze jest zrobić to razem). Przebijamy gotowe kiełbaski widelcem, gotujemy w niskiej temperaturze wrzenia przez 10-20 minut i schładzamy w płynie. Następnie wyjąć i zawiesić na chwilę na płynne szkło. Kiełbasa jest gotowa do jedzenia. W razie potrzeby można go upiec lub usmażyć. Przechowywać w lodówce, ale nie w zamrażarce, najlepiej nie dłużej niż 2 tygodnie, najlepiej w bibułce pergaminowej.

Kiełbasa z krwi

Domowa kaszanka również okazuje się bardzo smaczna. Kiełbasa jest produkowana z odwłóknionej wieprzowiny, cielęcej lub bydlęcej krwi z dodatkiem wieprzowiny, smalcu i niektórych produktów ubocznych (serce, wątroba, język i inne), skórek, suszonych przypraw i soli. Skład niektórych receptur może obejmować zboża: grykę, jęczmień lub jęczmień. Krew odsłaniała się natychmiast po uboju, wciąż gorąca, pukając trzepaczką. Pozostałe produkty mięsne i tłuszcz wieprzowy są gotowane i miażdżone. Tłuszcz wewnętrzny nie może wrzeć. Skórki wieprzowe są dodawane do mielenia w celu uzyskania większej lepkości, które najpierw kruszy się, a następnie gotuje się miękko. W tym samym celu do farszu dodaje się ścięgna i miękkie części głowy. Przygotowane mięso mielone z przyprawami i solą jest mieszane z odwłóknioną krwią i wypełnione tą mieszaniną jelit. Wypełnienie nie powinno być zbyt gęste, aby uniknąć przerw podczas gotowania. Gotowane kiełbaski gotuje się na małym ogniu przez 1-3 godziny. Gotowość jest określana przez nakłucie - jeśli przezroczysty sok wypływa z nakłucia po naciśnięciu, kiełbasa jest gotowa. Gotową schłodzoną kiełbasę myje się czystą, rozgrzaną przegotowaną wodą i wyciera serwetką, następnie suszy na zawiesinie, a czasem dodatkowo poddaje zimnemu paleniu. Kiełbasy z krwi są przechowywane przez bardzo krótki czas.

sucha kiełbasa Suszona kiełbasa

Kiełbasę domowej roboty też szarpnął, okazuje się pyszne. Mięso może być wołowiną, cielęciną, wieprzowiną, a nawet baraniną, ale musi być sprawdzone za pomocą kontroli weterynaryjnej. Mięso mielone można gotować w maszynce do mięsa lub posiekać ręcznie. Zwykle na 1 kg mięsa + 100 gramów kolców umieścić 40-50 gramów soli, suche przyprawy i 25-30 ml brandy lub brandy. Czosnek jest niepożądany. Możesz umieścić kiełbasy pod prasą. Czas więdnięcia zależy od grubości (około 40 dni w niewodnej piwnicy pod sufitem). Przepisy na domowe gotowane kiełbaski mogą być różne. Zwykle nie dodaje do niej tak dużo soli i przypraw, jak w kiełbasach surowych lub wędzonych. Po napełnieniu nadzienia mięsnego kiełbasa może być gotowana lub smażona w dużej ilości tłuszczu.