Tłumaczenie z abchaskiego słowa "adjika" oznacza sól. Mamy to słowo ma zupełnie inne znaczenie. Adżyka to pikantna przekąska przygotowana z pieprzu, gorących przypraw, czosnku i przypraw. To danie odnosi się do kuchni abchaskiej, ale sami Abchazi używają do tego innej nazwy. Istnieje duża liczba odmian adzhika, ale każdy przepis zawiera główne składniki: sól, ostra papryka i czosnek. Ta adżyka Abkhaz jest przygotowywana na specjalnym płaskim kamieniu i ma wyjątkowy smak. Abchazi przede wszystkim uwielbiają czerwoną i zieloną adżykę. Do tych potraw dodają zielone zioła i ich tradycyjne przyprawy.

Rozważmy tradycyjne odmiany domu adzika:

  1. Adżyka jest ostra i czerwona. Podstawą tej adzika jest: ostra papryka, sól, czosnek i orzechy włoskie. Jako przyprawa użyj kolendry, kopru, cząbru, bazylii, mięty. Ostra adżika podawana jest z potrawami mięsnymi i rybnymi.
  2. Zielona adżyka. Domową zieloną adżykę przygotowuje się z dużej ilości zielonych ziół i przypraw - kopru, mięty, bazylii i innych. Zielone chili i sól dodaje się do ziół. Zielona adżyka podawana jest z produktami mlecznymi.
  3. Mieszanka ziół. Mieszanka składa się z ziół, soli i rozgniecionej czerwonej papryki. Ta mieszanka jest stosowana jako oddzielna przyprawa i jako podstawa dla wielu sosów.
  4. Gruzińska adżyka. Gruzińska adżyka składa się ze słodkiej i gorącej czerwonej papryki, octu i dużej ilości pikantnych ziół typowych dla gruzińskiej kuchni.

Chociaż pomidory nie są częścią tradycyjnych receptur adzika, w naszym kraju największą popularnością cieszyła się adżyka pomidorów. I właśnie taką adżikę najczęściej spotyka się na stołach wakacyjnych lub na półkach sklepowych. Strona główna adjika jest doskonałą przekąską na rodzinny obiad i na każdą uroczystość. Każda gospodyni przygotowuje adzikę na swój własny sposób i dodaje do niej swoje ulubione składniki. Zachowanie adżika i przygotowywanie adżika na zimę są nie mniej popularne niż pomidory i ogórki w puszkach. Zachowanie adzika nie jest skomplikowanym i szybkim procesem, dlatego też zimą adjika często znajduje się na stołach.

Nowoczesne gospodynie gotują adjika z szerokiej gamy warzyw, a nawet owoców. Domowa adżika ze śliwek, pomidorów z chrzanem, z jabłkami, z adżika do squasha - te potrawy można znaleźć przynajmniej tak często, jak adżika z papryki.

Sposoby na stworzenie domu adzhika

Każda adżyka jest przygotowywana przy użyciu tej samej technologii. Pieprz i czosnek należy rozdrobnić, dodać przyprawy i sól i dobrze wymieszać. Następnie adjika powinna zostać rozłożona w puszkach i przechowywana w zimnym miejscu.

Jeśli przepis na Adjika obejmuje Вкусная аджика bakłażany, cukinia, jabłka, marchewki, a następnie muszą być podawane przez maszynę do mięsa.

Aby obrócić puste kawałki adzika na zimę, posiekane warzywa powinny być gotowane z solą i przyprawami na godzinę. Następnie wlej gotowaną adjika do banków i zwinąć.

Gotowana adżyka jest przechowywana dłużej niż świeża, ale ma też inny smak. Do dłuższego przechowywania świeżej Adzhiki zaleca się dodanie kilku łyżeczek stołowych octu winnego.

Aby uzyskać słodką, domową adzhikę podczas gotowania, dodaj kilka łyżek cukru do warzyw, dietetycy twierdzą, że pikantne dania przyczyniają się do apetytu. Adjika wykonuje nie tylko tę funkcję. To pikantne danie, wykonane wyłącznie z naturalnych produktów, pomaga poprawić procesy trawienia. Pikantna, smaczna, domowa adżyka nadaje bardziej pikantnego smaku potrawom mięsnym i rybnym. Z adżyką nawet najbardziej znane danie staje się nowym smacznym.