Orzech laskowy jest znany z pięknych, szerokich, owalnych liści i smacznych, odżywczych owoców. Zakład ma wiele zalet, które obejmują szybki wzrost , wcześniejsze pojawienie się owoców (już 3-4 lata po posadzeniu), mrozoodporność. Hazel żyje długo - 80-150 lat.

Sadzenie leszczyny (leszczyny) i dbanie o to

Sadzenie roślin najlepiej wykonać w dobrze oświetlonym, nasłonecznionym miejscu. Preferuje żyzną glebę, dobrze nawodnioną. W mokradłach nie zapuszcza korzeni. Leszcz może być stosowany do zabezpieczania stoków i wąwozów, dzięki swoim potężnym korzeniom dobrze rośnie w takich miejscach.

Troska o krzew to szybkie nawadnianie w czasie suszy, nawożenie nawozami mineralnymi (co roku) i nawozy organiczne (raz na 2-3 lata). Ziemia wokół orzecha powinna być okresowo poluzowana i ściółkowana.

Aby roślina była dobrze tolerowana przez zimę, konieczne jest zapewnienie schronienia śniegiem jej gałęzi, które rosną nisko.

Konieczne jest również rozrzedzenie krzaka co 5-6 lat, aby zapewnić jego normalny rozwój.

Po posadzeniu leszczyny na swojej działce otrzymasz zarówno piękną roślinę ozdobną, jak i pożyteczne owoce.

Reprodukcja orzechów

Możesz rozmnażać leszczynę w taki sposób:

  • nakładanie warstw;
  • nasiona;
  • przyssawki korzeniowe;
  • dzieląc krzew (najprostsza metoda).

Aby wystąpiło owocowanie, orzechy laskowe wymagają zapylenia krzyżowego, dlatego sadzi się kilka krzewów.

Niektórzy ogrodnicy mają pytanie - jak wyrosnąć leszczyna z orzecha? W tej metodzie nasiona w pełni dojrzałe (orzechy) sadzi się jesienią na głębokości 7-8 cm. Przed sadzeniem nasiona muszą zostać poddane rozwarstwianiu. Najbezpieczniej jest posadzić dużą ilość orzechów (pięćdziesiąt na 1 kw. M).