Meczet Hassana II to prawdziwa dekoracja Casablanca , jego symbol i duma. Meczet Hassana II jest jednym z dziesięciu największych meczetów na świecie i jest największym meczetem Maroko . Wysokość minaretu sięga 210 metrów, co jest absolutnym rekordem świata. Minaret z meczetu Hassana II w Casablanca składa się z 60 pięter, a na jego szczycie znajduje się laser skierowany do Mekki. W tym samym czasie ponad 100 000 osób może modlić się za modlitwę (20 000 w sali modlitewnej i nieco ponad 80 000 na dziedzińcu).

Budowa zespołu rozpoczęła się w 1980 roku i trwała 13 lat. Architektem tego wyjątkowego projektu była Francuz Michelle Pinzo, która, nawiasem mówiąc, nie jest muzułmaninem. Budżet na budowę wyniósł około 800 milionów dolarów, część środków została zebrana przy pomocy darowizn od obywateli i organizacji charytatywnych, będących częścią pożyczek państwowych z innych krajów. Uroczyste otwarcie odbyło się w sierpniu 1993 r.

Architektura meczetu Hassana II w Maroku

Meczet Hassana II zajmuje powierzchnię 9 hektarów i znajduje się pomiędzy portem a latarnią morską El-Hank. Wymiary meczetu są następujące: długość - 183 m, szerokość - 91,5 m, wysokość - 54,9 m. Główne materiały użyte do budowy, pochodzenie marokańskie (tynk, marmur, drewno), wyjątkiem są tylko białe kolumny z granitu i żyrandole. Fasada meczetu Hassana II ozdobiona jest białym i kremowym kamieniem, dach wyłożony jest zielonym granitem, a nad tworzeniem sztukaterii i sufitu rzemieślnicy pracowali przez około 5 lat.

Główną cechą tego budynku jest to, że część budynku stoi na lądzie, a część wznosi się nad wodą - stało się to możliwe dzięki platformie służącej w morzu, a przez przezroczystą podłogę meczetu można zobaczyć Ocean Atlantycki.

Na terenie meczetu znajduje się madrasah, muzeum, biblioteki, sala konferencyjna, parking na 100 samochodów i stajnia dla 50 koni, dziedziniec meczetu ozdobiony jest małymi fontannami, a obok meczetu jest przytulny ogród - ulubione miejsce wypoczynku rodzinnego.

Jak się tam dostać i kiedy odwiedzić?

Do meczetu można dotrzeć na różne sposoby: autobusem nr 67 do Sbata, z dworca kolejowego pieszo (około 20 minut) lub taksówką. Odwiedź meczet w następującym harmonogramie: poniedziałek - czwartek: 9.00-11.00, 14.00; Piątek: 9.00, 10.00, 14.00. Sobota i niedziela: 9.00 - 11.00, 14.00. Wejście nie jest dla muzułmanów jest możliwe tylko w ramach wycieczki kosztem około 12 euro, uczniom i dzieciom przysługują zniżki.

ВходДвор мечетиФонтаны
Зал мечетиКолонны и потолокНочной вид