Według specjalistów szkodliwe pokarmy można omawiać tylko wtedy, gdy chodzi o produkty przemysłowe, które przeszły pewne przetwarzanie. W dzisiejszych czasach nie jest tajemnicą dla nikogo, że najbardziej szkodliwe są te produkty, które oferuje nam fast food. Jeśli chodzi o naturalną żywność - tutaj pojęcie zdrowej i szkodliwej żywności jest bardzo względne. Wszystkie naturalne produkty będą naszym ciałem tylko dla korzyści - pod warunkiem, że będziemy obserwować umiar. Drugim czynnikiem jest sposób, w jaki gotujemy nasze jedzenie. Nieprawidłowo ugotowane, nawet żywność najwyższej jakości może stać się szkodliwa. Poniżej dowiesz się o niektórych szkodliwych substancjach, które mogą pojawić się w żywności podczas gotowania, a także o produktach, które najlepiej spożywają się bardzo umiarkowanie.

Tłuszcze trans. Tłuszcze trans pojawiają się podczas uwodorniania wielonienasyconych olejów roślinnych (na przykład słonecznika) - procesu, który nadaje tym olejom odporność na wysokie temperatury gotowania (smażenie, pieczenie) i zwiększa ich żywotność.

Udowodniono, że wysokie spożycie tłuszczów trans podnosi poziom "złego" cholesterolu (lipoproteiny o niskiej gęstości - lipoproteiny o niskiej gęstości lub LDL), obniżając poziom "dobrego" (lipoproteiny o dużej gęstości - lipoproteiny o dużej gęstości lub HDL), i tym samym zwiększając ryzyko chorób serca. Ponadto tłuszcze trans niszczą witaminę K, która jest niezbędna dla zdrowych tętnic i kości.

Gdzie są tłuszcze trans? Zwykle w smażonych potrawach lub w przemysłowych przekąskach - na przykład chrupiące ziemniaki, które prawdopodobnie mogą znaleźć się na liście najbardziej szkodliwych pokarmów.

Ile tłuszczów trans jest bezpiecznych? Nieznane. Jednak według American Medical Association, zastąpienie tłuszczów trans tylko w Stanach Zjednoczonych mogło zapobiec przedwczesnej śmierci 100 000 osób rocznie. W Danii i Nowym Jorku podjęto specjalne środki, które znacznie ograniczyły spożycie tłuszczów trans.

Poliaromatyczne węglowodory. Poliaromatyczne węglowodory znajdują się w tłuszczowych mięsach, które są pieczone na siatce. Tłuszcz, który topnieje, płonie w popiele, a dym, który się tworzy, zawiera węglowodory poliaromatyczne, które przenikają do mięsa. Uważa się, że cała wędzona żywność zawiera znaczne ilości węglowodorów poliaromatycznych. Badania pokazują, że jeden kotlet, pieczony na węglach, może zawierać tyle samo czynników rakotwórczych, ile jest około 500 papierosów. (Na szczęście nasz układ trawienny jest silniejszy niż układ oddechowy). Chociaż sam w sobie jest kotlet wysokiej jakości mięsa Список вредных продуктов питания do szkodliwych pokarmów jest bardzo trudne.

Gdzie są węglowodory poliaromatyczne? W żywności, która jest pieczona na węglach, a także w wędzonych serach, kiełbasach i rybach. Ponadto - w owocach i warzywach uprawianych na tych obszarach, które docierają do fajek fabryki dymu lub po prostu palą ze spalania suchych gałęzi.

Ile węglowodorów poliaromatycznych jest bezpiecznych? Nie ma oficjalnych danych. Jeśli naprawdę lubisz mięso z grilla i ogólnie mięso wędzone, nie musisz całkowicie wykluczać ich z diety. Ogranicz spożycie do jednego lub dwóch razy w miesiącu - radzą eksperci.

Rtęć Odnosi się do "metali ciężkich", jest uwalniany do środowiska z działalności przemysłowej i jest uważany za element rakotwórczy i mutagenny. Nagromadzenie rtęci w ciele kobiety może wpływać na rozwój układu nerwowego płodu, dzieci i nastolatków. Nadmiar rtęci jest również odpowiedzialny za zmniejszoną płodność kobiet.

Gdzie znajduje się rtęć? W owoce morza (ostrygi, małże) oraz duże ryby - takie jak tuńczyk i łosoś. Rtęć metylowa występuje głównie w tłustych rybach (na przykład u łososia).

Ile rtęci jest bezpieczna? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca, aby kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i małe dzieci unikały "podejrzanych" ryb (tuńczyka, miecznika) w swojej diecie.

Sól Sól to 40% sodu. W związku z tym ma tendencję do podwyższania ciśnienia krwi - co z kolei jest odpowiedzialne za udary i zawały serca.

Gdzie jest sól? Oprócz ilości soli dodawanej do żywności, sól znajduje się w większości produktów przemysłowych. Znajdujemy sól w sosach, ciastkach, bułkach, wędzonych mięsach i serach, a także w gotowych produktach spożywczych, takich jak hamburgery. Szacuje się, że 75-80% soli jest spożywane przez ludność Stanów Zjednoczonych za pomocą produktów przemysłowych. Jednak niektórzy eksperci uważają, że sama sól nie jest szkodliwa - zauważając, że po prostu musi być spożywana z umiarem.

Ile soli jest bezpieczna? Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecana dzienna dawka soli to 6 gramów lub 2,3 mg sodu - czyli 1 łyżeczka.

Вредные вещества в продуктах питания

Tłuszcze nasycone. Mówimy o tłuszczach zwierzęcych, które są oskarżane o podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi - i dlatego mają bezpośredni związek z chorobami serca.

Gdzie są tłuszcze nasycone? W tłuszczu z baraniny - mięso jagnięce jest jednym z najgrubszych. W wieprzowinie i wołowinie. W przeciwieństwie do łoju wołowego, smalec jest widoczny i łatwy do usunięcia. W olejów zwierzęcych i produktów mlecznych. Jak również w przekąskach smażonych w oleju palmowym lub zawierających olej palmowy (czekolada, ostre, ciasteczka, słodycze, słodkie bułeczki).

Co to ilość tłuszczów nasyconych jest bezpieczne? Eksperci informują, że ilość kalorii otrzymywanych z tłuszczów nasyconych nie przekracza 10% całkowitej liczby kalorii otrzymywanych dziennie. Jeśli osoba na przykład spożywa 2000 kalorii dziennie, kalorie z tłuszczów nasyconych nie powinny przekraczać 200 - co odpowiada około 22 gramom tłuszczów nasyconych.

Kupić na stole świeże, wysokiej jakości produktów i przygotować je tak, aby nie zniszczyć wartość odżywczą. Widzisz, że czasami jedzenie, które kupujemy, staje się szkodliwe tylko w naszej kuchni.